Connect with us

Lajme

Haradinaj ka caktuar 100 detyrat e qeverisë së tij

Published

on

Koalicioni PDK-AAK-Nisma i cili beson se ka siguruar numrat për formimin e Qeverisë, tanimë është në fazën e finalizimit të programit qeverisës.

I nominuari për kryeministër nga ky koalicion, Ramush Haradinaj tashmë ka caktuar 100 detyrat e qeverisë së tij.

Muharrem Nitaj, anëtar i Kryesisë dhe zëdhënës i AAK-së, ka thënë të premten për lajmin se është punuar shumë në harmonizimin e programit qeverisës i cili është në fazën përfundimtare.

“Gjithçka është në fazën e diskutimeve dhe harmonizimit. Haradinaj i ka evidencuar 100 detyrat e para që do t’i ketë qeveria e tij. Është punuar bukur shumë në harmonizimin e programit, por thash se program qeverisës është në fazën e finalizimit”, ka thënë Nitaj.

Koalicioni PAN si fitues i zgjedhjeve parlamentare të 11 qershorit synon që shumë shpejtë ti formojë institucionet e reja të dala nga zgjedhjet parlamentare. Madje zyrtarë të këtij koalicioni janë shprehur se kanë siguruar mbi 61 vota, aq sa janë të nevojshme për konstituimin e Kuvendit dhe Qeverisë së re.

Por, PDK-AAK-Nisma ende nuk kanë ndarë postet ministrore për Qeverinë e re.

Sipas Nitaj për këtë gjë do të diskutohet pas konstituimit të kuvendit dhe mandatimit të Haradinajt për kryeministër.

“Nuk është diskutuar për ndarjen e dikastereve e as të posteve ministrore. Para kësaj janë disa hapa të tjerë, që janë certifikimi dhe konstituimi i kuvendit, mandatimi i Haradinajt për kryeministër dhe tek më pastaj propozimi i Haradinajt për kabinetin e tij qeveritar”, ka deklaruar Nitaj për lajmi.net.

Koalicioni PDK-AAK-Nisma kishin arritur marrëveshje për koalicion parazgjedhor për zgjedhjet e 11 qershorit në momentet e fundit të afatit ligjor për regjistrim në KQZ. Sipas kësaj marrëveshje posti i kryeministrit i ka takuar AAK-së, ndërsa PDK ka kryetarin e Kuvendit, e Nisma postin e zëvendëskryeministrit.

Nga rezultatet e 11 qershorit PAN ka fituar 39 ulëse në Kuvend, Vetëvendosje 32, ndërsa koalicioni LDK-AKR-Alternativa.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending