Connect with us

Lajme

Hamiti e quan të paarsyeshëm peticionin lidhur me xhaminë në ‘Dardani’

Published

on

Profesori në Fakultetin e Studimeve Islame, Xhabir Hamiti, ka thënë se peticioni kundër ndërtimit të “Xhamisë Qendër” në Prishtinë është i paarsyeshëm dhe pa argumente të bazuara.

Ai  ka shkruar se kjo xhami është nevojë e komunitetit mysliman.

 

Ky është postimi i plotë i Hamitit:

Ndërtimi i “Xhamisë Qendër” ne Prishtine, eshte nevoje e komunitetit mysliman te ketij qyteti.
Kete, askush nuk duhet ta kontestoje!
Peticioni kunder, eshte nje hap i cili nuk ka asnje arsye dhe argument te bazuar.
Eshte e kuptueshme se, perzgjidhjet arkitekturale nuk jane gjithemone te pelqyera nga te gjithe, e as qe shikohen me shijen e njejte. Lulet, jo te gjithe i shohim dhe i perjetojme njejte.
Xhamite, si edhe faltoret tjera, nuk bene te ndertohen per inati te askujt, por te shihen si plotesim i kerkesave te besimtareve,te cilet i takojne nje kulti te caktuar fetar.
Une, nuk arrije te kuptoje kete zhurme te panevojshme sot. Nese plotesimi i kushteve urbanistike eshte arritur ne ploteni, pse te kete peticion?!
As organet komunale, e as BIK nuk jane mbi qytetaret, por ne sherbim te tyre.
Nuk eshte e nevojshme qe publikun ta ngarkojme me nje ceshtje, e cila eshte detyre ketyre dy institucioneve zyrtare.
Prandaj, te plotesohet ajo qe nuk eshte plotesuar ne kete drejtim, nese vec nuk eshte plotesuar deri me tani nga te dy palet, e te ecet perpara me realizimin e projektit ne fjale.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending