Connect with us

Lajme

Hamdi Ibrahimi kërkon themelimin e Speciales

Published

on

Kryetari i Gjykatës Themelore në Prishtinë, Hamdi Ibrahimi, në Info Magazine të Klan Kosovës, ka thënë se ka dallim mes perceptimit për nivelin e korrupsionit në Kosovës dhe situatës reale në terren.

Ai ka kërkuar që të shtohet numri i gjyqtarëve, në mënyrë që të lehtësohet dhe përshpejtohet puna në luftimin e kësaj dukurie.

“Ka nevojë që të rritet numri i gjyqtarëve. Po ashtu të shtohet puna në luftimin e kësaj dukurie. Kështu që mbetet shumë për të punuar, në mënyrë që të arrijmë atë që kërkohet nga ne. Ngritja e kapaciteteve nuk mund të bëhet me kufizimet buxhetore që kemi. Por them se duhet të punohet shumë në themelimin e gjykatave të reja. Ne duhet të kemi mekanizma që janë të gatshëm që të presim lëndë. Duhet që gjyqtarët tanë ta kenë komoditetin që të presin lënë të kësaj natyre. Jo të mbingarkohen”.

Ibrahimi ka theksuar se kërkon që të themelohet Gjykata Speciale, pasi gjyqtarët janë të mbingarkuar me lëndë, duke u eliminuar kështu zgjedhja e rrugës së krijimit të taskforcave.

“Unë tani e disa vjet kam thënë që jam kundër krijimit të taskforcave në sferën e drejtësisë. Kërkoj shtimin e kapaciteteve brenda sistemit gjyqësor. Nuk luftohet as korrupsioni asnjë dukuri tjetër e keqe me taskforca. Unë mendoj që duhet kërkuar përgjegjësi nga të gjithë, përfshirë edhe unë, por jo të krijohen instrumente tjera. Publikisht kërkoj që të formohet Gjykata Speciale. Nëse krijohet, ajo do ta ketë buxhetin e saj dhe të mbledhë staf edhe administrativ edhe gjyqësor që është në nivelin e kërkesave të ditëve të sotme” ka thënë Ibrahimi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending