Connect with us

Lajme

Haki Abazi thotë se në Kosovë do të ketë trazira të jashtëzakonshme

Published

on

Analisti politik Haki Abazi, ftesën e Kryeministrit të vendit, Isa Mustafa  për bisedime me opozitën në lidhje me Demarkacionin  e quan thikë me dy tehe. Duke e komentuar deklaratën e deputetit të Vetëvendosjes Albin Kurti, se nëse miratohet demarkacioni me Malin e Zi, mund të ketë luftë,  Abazi konsideron se një gjë e tillë nuk ka gjasa të ndodh.

E sa i përket Kishës Ortodokse, Abazi ka thënë se Kisha ortodokse është manipulim dhe eskivim politik për të justifikuar dështimin e institucioneve ne liberalizimin e vizave, përcjell Gazeta Blic.

“Kisha ortodokse është manipulim dhe eskivim politik për të justifikuar dështimin e institucioneve ne liberalizimin e vizave, mos krijimin e ushtrisë dhe mos përmbushjes së premtimit të Hashim Thacit dhënë autoriteteve ndërkombëtare për Demarkacionin. Kisha është provokim politik i masave nga ana e presidentit”,  ka thënë Abazi.

Gazeta Blic: Kryeministri i vendit, Isa Mustafa u ka bërë ftesë partive opozitare që të ulen në një tryezë për demarkacionin. Si e vlerësoni këtë ftesë të kryeministrit dhe a mund të presim zgjidhje nga kjo tryezë?

Abazi: Çështja e demarkacionit ka tejkaluar dhe ftesa është thikë me dy tehe. Kryeministri duhet të dalë me qëndrim dhe propozim që nuk është ai që po tentohet të kalohet. Ai propozim është degraduar dhe çdo tentim për të ecur para nga ajo pikënisje është  gabim. Institucionet e Kosovës duhet shfrytëzuar mundësinë që  kryeministri i Malit të Zi, Djukanovic i ka thënë publikisht autoriteteve kosovare që demarkacioni të dërgohet ne arbitrazhe ndërkombëtare. Kjo është zgjidhja në një terren neutral dhe të barabartë . Përndryshe ftesa është e pasinqertë dhe tenton që ta baltos opozitën e cila ka dy zgjidhje: të marrë pjesë e të legjitimojë tentimin e qeverisë për të rinisur procesin për parlamenti apo të refuzojë e të konsiderohet jo pragmatike. Në të dyja rastet është humbës sepse ftesa nuk është e sinqertë as pak dhe ka qëllime meskine politike.

Gazeta Blic: Si e komentoni deklaratën e Albin Kurtit, se nëse kalon Demarkacioni do të ketë luftë në Kosovë?

Abazi: Nuk mendoj që do të këtë luftë me Malin e Zi. Mali Zi nuk është i interesuar që të ketë konflikt me Kosovën por, mund të parashoh trazira të jashtëzakonshme në Kosovë që nuk janë te lidhura si rezultati  i demarkacionit. Në tetor ka zgjedhje në Mal të Zi dhe është kritike për Kosovën dhe rajonin që Mali Zi të jetë stabil dhe drejt anëtarësimit në NATO. Kjo gjë është e rëndësishme strategjike për  Kosovën dhe gjithë rajonin.

GazetaBlic: Një tjetër çështje që ka hapur një debat në Kosovë ka të bëjë edhe me Kishën Ortodokse në oborrin e UP-së. Disa janë për rrënimin e saj, disa për shndërrimin në muze… Cila mendoni se do të ishte zgjidhja më adekuate për këtë kishë?

Abazi : Kisha ortodokse është manipulim dhe eskivim politik për të justifikuar dështimin e institucioneve ne liberalizimin e vizave, mos krijimin e ushtrisë dhe mos përmbushjes së premtimit të Hashim Thacit dhënë autoriteteve ndërkombëtare për Demarkacionin. Kisha është provokim politik i masave nga ana e presidentit.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending