Connect with us

Uncategorized

Haki Abazi: Si mund t’i besohet drejtësisë kosovare kur asnjë vrasje politike nuk është zbuluar ende

Si gjithmonë, me një gjuhë të ashpër ndaj Qeverisë, njohësi i çështjeve politike, Haki Abazi në Facebook e ka komentuar edhe vjedhjen e telefonit në shtëpinë e kryeprokurorit të shtetit, Aleksandër Lumezi.

Published

on

Abazi thotë se këtij sistemi të drejtësisë nuk mund t’i besohet, kur asnjë vrasje e rëndë politike nuk është zbuluar deri më tani, transmeton Periskopi.

Ai thotë se për t’iu kthyer besimi institucioneve të drejtësisë duhet të shkarkohen zëvendëskryeministri Hajredin Kuçi, ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha e ministri MPB-së, Skënder Hyseni.

Komenti i tij plotë:

Kush beson ne sistemin e dejtesise kur asnje vrasje e rende politike nuk eshte zbuluar deri tani, kur vrasja e Dino Hasanajt konsiderohet vetvrasje, vjedhjet ne dhomen e hetimeve nuk zbulohen, dhe jave kaluan e tani sikur eshte suspenduar pergjgjesi per burgun ne te cilin vdiq Astriti. Hajgare i thojne kesaj pune.

Sistemi i drejtesise perfshine edhe policine qe mori levdata nga i ashtuquajturi president dhe ashtuquajturi kryeminister. Kryeprokurori nuk eshte i sigurt ne shtepine tij e lere me te vendose qe te perndjek krimin organizuar dhe korrupcionin e larte. Kjo eshte aresyja pse nuk hiqen vizat dhe kjo eshte aresyja qe jetohet ne fukarllak.

Per me fillu cfaredo mirebesimi atehere Kuqi, Hoxha dhe Hyseni duhet me urgjence me u largu prej pozitave qeveritare. Keshtu edhe merret pergjgjesia edhe perckatohet standardi qe nuk eshte pozita shtetrore privilegj por eshte pergjegjesi.

Populli thoshte: “me ba e ben po me mbajte eshte zor” As nuk u bene e as nuk po mbahet.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Uncategorized

Ahmeti thotë se rruga me kallderm nuk u mbulua me asfalt

Published

on

Një fotografi që po qarkullon në rrjetet sociale ku shihet se si rruga “Emin Duraku”, në Prishtinë është mbuluar kalldermi më asfalt, del të jetë e pavertetë.

Kështu ka bërë të ditur kryetari i komunës, Shpend Ahmeti, i cili tha se nuk janë mbuluar kalldermat në pjesën e qytetit të vjetër të Prishtinës.

“Nuk jane mbulu kalldermat jo.”, ka shkruar Ahmeti mbi fotografinë e rrugës me kallderm./Periskopi/

 

Continue Reading

Uncategorized

Lojtarët e Leeds me një mesazh para ndeshjes me Liverpoolin: Futbolli është për tifozët

Published

on

Tema kryesore që nga dita e djeshme mbetet Superliga Evropiane.

Superliga Evropiane u formua dje nga 12 gjigantë evropianë, por UEFA dhe FIFA mbesin kundër dhe janë duke provuar që klubet që marrin pjesë në Superligë të përjashtohen nga të gjitha kompeticionet, përcjellë lajmi.net.

Shumë lojtarë dhe trajnerë gjithashtu janë kundër formimit të kësaj lige, ngase lojtarëve nuk do iu lejohet të përfaqësojnë shtetet e tyre.

Sidoqoftë, klubi anglez Leeds United gjithashtu ka dërguar mesazh para ndeshjes me Liverpoolin.

Lojtarët kanë dal në fushë për të bërë nxehje, derisa në fanellat e tyre shkruan: “Futbolli është për tifozët”.

Vendimi përfundimtar lidhur me Superligën Evropiane do mësohet këto ditë.

Continue Reading

Uncategorized

Procesi mësimor nga nesër vazhdon në objekte, Nagavci kërkon respektimin e rekomandimeve

Published

on

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci ka thënë se Qeveria e Kosovës ka vendosur që prej nesër, në të gjitha institucionet publike dhe private, procesi arsimor në të gjitha nivelet e arsimit, vazhdon sipas udhëzuesit të përgjithshëm të MASHTI-t për organizimin e mësimit në kushtet e pandemisë Covid-19.

Nagavci ka shkruar në Facebook se konviktet do të lejohen të punojnë sipas rregullit, një dhomë një student.

“Në bazë të këtij vendimi, të gjitha institucioneve publike dhe private në të gjitha nivelet e arsimit, iu ndalohet organizimi i aktiviteteve jashtë mësimore, siç janë ekskursionet, shëtitjet grupore, ahengjet e ndryshme të stafit mësimor apo të nxënësve e studentëve. Ju bëj thirrje për respektim të masave në mënyrë që ta ruajmë shëndetin tonë dhe të tjerëve. Ju lutem mbajeni distancën, dezinfektoni duart dhe vendoseni maskën sipas rekomandimeve. Shëndet e suksese të gjithëve”, ka shkruar ajo.

Continue Reading

Trending