Connect with us

Lajme

Grubi: Kroacia të mbështesë anëtarësimin e Maqedonisë në NATO

Published

on

Kryetari i Komisionit Parlamentar për Çështje Evropiane në Kuvendin e Maqedonisë, deputeti Artan Grubi ka takuar sot ambasadoren e Kroacisë në Maqedoni, Daniela Barishiq, me të cilën ka biseduar për gjendjen në Maqedoni dhe rajon, perspektivat euroatlantike, marrëdhëniet fqinjësore, ligjin për përdorimin e gjuhëve, si dhe reformat.

Gjatë këtij takimi deputeti Grubi kërkoi nga ambasadorja Barishiq intensifikim të mbështetjes kroate për anëtarësim sa më të shpejtë të vendit në NATO dhe BE.

Në takim u tha se Kroacia është mbështetëse e madhe e Maqedonisë dhe aspiratave euroatlantike të Shkupit.

Grubi shprehu përkrahje të plotë për arritjen e marrëveshjes së fqinjësisë së mirë me Bulgarinë si hap përpara drejt një rajoni më stabil dhe më të sigurt dhe inkurajoi Qeverinë që ta ketë guximin e njëjtë edhe në tejkalimin e çështjes së emrit me Greqinë.

Strategjia e mbylljes së menjëhershme të çështjeve të hapura me fqinjtë është e mirë për gjithë rajonin, por në ndërmjet kohë, Kuvendi dhe Qeveria duhet që të adresojnë reformat sistemore dhe të shfaqin fytyrën e re të Shkupit para miqve tanë ndërkombëtar, u tha në takim.

Grubi tha se Komisioni për çështje evropiane ka arritur të sigurojë harmonizim mbipartiak të Deklaratës së përshpejtim të proceseve integruese dhe reformuese që rrjedh nga Marrëveshja e Përzhinos dhe do të jetë themel për reformat vijuese.

Bashkëbiseduesit folën edhe për barazinë gjuhësore në përputhje me Kushtetutën dhe Marrëveshjen e Ohrit, me ç’rast z. Grubi njoftoi mysafiren se Ligji për gjuhët tashmë është i dakorduar dhe pritet miratimi në Qeveri, për të vijuar  me procedurat në Komisionin e Venedikut dhe Kuvendin e Maqedonisë.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending