Connect with us

Lajme

Grevat dhe protestat në Francë kanë mbështetje të madhe popullore

Published

on

Teksa në njërën anë vazhdojnë reagimet kundër ligjit të punës në Francë theksohet se 60 për qind e popullit mbështet këto veprime, raporton Anadolu Agency (AA). Kompania kërkimore IFOP, ka kryer një anketim në lidhje me “krizën e projektligjit të punës” që vazhdon që prej dy muajsh mes qeverisë dhe sindikatave në Francë.

Sipas anketimit 60 për qind e francezëve japin mbështetje dy herë në çdo muaj ndaj akteve të kryera në të gjithë Francën. Teksa 90 për qind e simpatizantëve të Partisë Komuniste dhe të të majtës ekstreme i gjejnë të drejta këto akte, theksohet se edhe 49 për qind e simpatizantëve të Partisë Socialiste mbështesin protestat dhe grevat.

Pavarësisht ngjarjeve të dhunshme të përjetuar në protesta, shkalla e mbështetjes ndaj këtyre veprimeve nuk ka treguar ndryshim në krahasim me ato një javë më parë. Protestat e ardhshme që të do mbahen në të gjithë Francën janë planifikua për më 23 qershor.

Në konfliktet e ndodhura më 14 qershor në Paris mes protestuesve dhe forcave të sigurisë u plagosën 40 persona nga të cilët 27 policë. Protestuesit duke përfshirë edhe një spital dëmtuan shumë filiale të bankave dhe dyqane që ndodheshin në itineraret e marshimit.

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending