Connect with us

Lajme

Greqia merr kredi 2.8 miliardë euro nga Eurozona

Mekanizmi Europian për Stabilitet (ESM) ka njoftuar sot se ka lëshuar pjesën e kredisë prej 2.8 miliardë eurosh për Greqinë pas përmbushjes së reformave në kuadër të programit të tretë të shpëtimit.

Published

on

“Qeveria ka përfunduar piketat kryesore në fushën e reformës së pensioneve, qeverisjen e bankës, sektorin e energjisë, si dhe mbledhjen e të ardhurave”, tha drejtori menaxhues ESM Klaus Regling.

“Ajo ka marrë edhe hapa të mëtejshëm në privatizime dhe investim operacionale. Nëse qeveria vazhdon të zbatojë reformat e dakorduara në programin ESM, rritja e ekonomisë greke mund të përshpejtohet vitin e ardhshëm dhe qeveria mund të jetë në gjendje për të filluar lëshimin e bonove përsëri” tha Klaus Regling.

Nga kësti 2.8 miliardë euro, 1.1 miliardë euro do të përdoren për borxhet  dhe 1.7 miliardë euro do të shkojnë në një llogari të dedikuar për shlyerjen e detyrimeve të  prapambetura, shkruan CNN.

Gjatë tre paketave të shpëtimit për Greqinë, eurozonë deri më tani ka disbursuar 173.5 miliardë euro për Greqinë.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending