Connect with us

Lajme

Gratë që i shpëtuan skllavërimit seksual të ISIS, fitojnë çmimin e lirisë

Dy gra të komunitetit Yazidi që i shpëtuan  skllavërimit seksuale nga të ashtuquajtur Shtet Islamik në Irak kanë fituar çmimin më të lartë në Evropë, atë të të drejtave të njeriut, çmimin Sakharov.

Published

on

Nadia Murad Basee dhe Lamiya Aji Bashar ishin në mesin e mijëra vajzave dhe grave Yazidi të rrëmbyer nga militantët e ISIS në vitin 2014, duke iu nënshtruar skllavërisë seksuale.

Çmimi “Liria e mendimit” jepet çdo vit në kujtim të Andrei Sakharov, një shkencëtar sovjetik dhe disident.

Guy Verhofstadt, i cili drejton grupin liberal ALDE në Parlamentin Evropian, i përshkroi fituesit si “gratë frymëzuese që kanë treguar trimëri të pabesueshme dhe njerëzimi në fytyrën e brutalitetit të neveritshëm”.

“Jam krenar që morën Çmimin Saharov 2016,” shtoi ai.

Dhjetëra mijëra Yazidi u detyruan të lënë shtëpitë e tyre, pasi luftëtarët e ISIS  morën qytetin verior të Irakut, Sinjar në gusht 2014.

Mijëra gra dhe vajza janë trajtuar si “plaçkë të luftës” dhe u shitën  haptazi në tregjet e skllevërve për militantët. Ata u ndanë nga burrat dhe djemtë, shumë prej të cilëve u vranë.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending