Connect with us

Lajme

Gjyqtarët dhe prokurorët serb nuk integrohen në drejtësinë e Kosovës, mijëra lëndë të pazgjidhura

Gjyqësori i integruar nuk do të ndodhë sivjet ndërsa vakumi juridik në veri të vendit më së shumti i ka goditur qytetarët, kanë vlerësuar juristë dhe përfaqësues të Qendrës për Kulturë Demokratike në veri të Mitrovicës.

Published

on

 

Me Marrëveshjen e Brukselit është paraparë që integrimi i plotë i gjyqtarëve dhe prokurorëve serbë në institucionet e drejtësisë në Kosovë të përfundojë deri në shtatorin e këtij viti, por puna ka ngecur. Sipas Marrëveshjes, në veri të vendit duhet të ketë një gjykatë themelore dhe një prokurori. Gjykata do të ketë dy objekte, një në veri dhe një në jug, si dhe katër degë të gjykatës, në Zubin Potok, Leposaviq, Skenderaj dhe Vushtrri. Kryetari i gjykatës themelore do të jetë serb , shkruangazeta Zeri.

Zhelko Virijeviq, nga Qendra për Përfaqësimin e Kulturës Demokratike në veri të Mitrovicës, i ka thënë “Radio Kontakt Plus” se nuk pret që integrimi i gjyqtarëve dhe prokurorëve serbë në institucionet e Kosovës të bëhet sivjet. “E dimë se ajo pjesë ka përfunduar, punëtorët janë përzgjedhur, por ajo që nuk dimë është se kur do të ndodhë integrimi. Informatat më të reja lidhur me ‘Trepçën’, si dhe informatat e fundit lidhur me kufirin në mes të Kosovës e Serbisë negativisht kanë ndikuar në procesin e integrimit. Ajo çka ne mund të themi është se integrimi nuk do të ndodhë deri në fund të këtij viti”, ka thënë ai.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending