Connect with us

Lajme

Gjykata Speciale, një ‘tërmet’ në fundvit

Published

on

Gjykata Speciale pritet që në fund të këtij viti të ngrejë aktakuzat e para ndaj ish-eprorëve të UÇK-së, nën dyshimet për krime të luftës në vend. Ngritja e aktakuzave thuhet se do ta “dridhë” Kosovën, meqë përflitet se të arrestuarit do të jenë zyrtarë të profilit të lartë

Gjykata Speciale tashmë është në përfundim të kompletimit me stafin administrativ, gjyqtarët dhe prokurorët dhe shumë shpejt pritet funksionalizimi i saj i plotë. Funksionalizimi i plotë do t’i hapë rrugë ngritjes së aktakuzave të para për ish-eprorët e UÇK-së, lidhur me pretendimet për krime lufte gjatë viteve 1998-1999.

Tashmë Këshilli i Bashkimit Evropian ka miratuar buxhetin për mbështetje të dhomave të Gjykatës Speciale prej afro 29 milionë eurosh për një periudhë njëvjeçare, përderisa  është përmbyllur edhe konkursi për rekrutimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve.

avë më parë në një intervistë për gazetën “Zëri”, shefi i Zyrës së BE-së në vend, Samuel Zbogar, ka thënë së Kosova ka kompletuar detyrat e saj të parashtruara rreth Gjykatës Speciale, por janë duke pritur ratifikimin e Marrëveshjes nga Holanda. /Zeri

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending