Connect with us

Lajme

Gjykata Speciale jep detaje për seancat gjyqësore ndaj ish-pjesëtarëve të UÇK-së

Published

on

Gjykata Speciale do t’i transmetoj drejtpërdrejti seancat gjyqësore ndaj ish pjesëtarëve të UÇK-së të cilët mund të ftohen nga kjo gjykatë si të dyshuar për krime lufte.

Dhomat e Specializuara të Kosovës janë tërësisht të përkushtuara për një informim adekuat të publikut në lidhje me procedurat, si nëpërmjet mediave, po ashtu edhe drejtpërsëdrejti, thuhet në një përgjigje të këtij institucioni dhënë për Indeksonline.

“Ne synojmë standardet më të larta të transparencës në përputhje me parimet për të drejtat e njeriut dhe me Ligjin për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar. Të gjitha parashtrimet publike të palëve dhe të gjykatësve gjenden dhe do të vijojnë të gjenden në faqen tonë në Internet dhe janë të përkthyera sipas kërkesës”, thuhet në përgjigjen e Gjykatës Speciale.

Për më tepër, me nisjen e seancave gjyqësore në gjykatë, ato do të transmetohen përgjithësisht nëpërmjet faqes së gjykatës në Internet në të tri gjuhët zyrtare (shqip, serbisht dhe anglisht).

“Kjo do të jetë mënyra e veprimit me përjashtim të rasteve kur për pjesë të caktuara gjatë procedimit, një trup gjykues vendos të mbajë seanca me dyer të mbyllura në përputhje me Rregulloren e Procedurës dhe të Provave. Një qasje e tillë në procedurat tona me shkrim dhe gojore do t’u mundësojë mediave dhe përgjithësisht publikut që t’i përcjellin procedurat tona drejtpërsëdrejti”, thuhet në përgjigje.

Gjithashtu, për gazetarët e interesuar dhe publikun në përgjithësi do të ofrohet edhe mundësia e përcjelljes së drejtpërdrejtë të gjykimeve nga galeria për publikun ose incizimi i transmetimit të drejtpërdrejtë nga salla e gjyqit.

“Aktualisht po shqyrtohen hollësitë praktike të cilat do të bëhen publike kur të fillojnë seancat gojore”, thuhet në përgjigjën e zyrës së dhomave të specializuara të Gjykatës.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending