Connect with us

Lajme

Rasti i vogëlushit që ka prekur botën, gjykata merr një vendim

Published

on

Prindërit e Charlie Gard kanë filluar të heqin dorë nga tetë ‘mitet’ që pengojnë rastin e tij pasi u sfiduan nga Gjykata e Lartë për të siguruar prova të reja ‘dramatike’ për të justifikuar se pse 11-muajshi i sëmurë keq duhet të ketë një trajtim të ri eksperimental

Ata u përballën me akuza se ai është me dhimbje, dhe se ata po ia zgjasin vuajtjen, me doktorët që kërkojnë ta largojnë atë nga mbështetja për jetë.

Connie Yates dhe Chris Gard u morën me diagnozën e dëmtimit të trurit dhe këmbëngulën që terapia me barna që ata donin ta provonin nuk ka mundësi që të funksionojë.

Ata u përleshën me avokatët që vepronin në emër të spitalit Great Ormund Street në seancën që ishte thirrur nga Gjykata e Lartë në fillim të javës për të parë nëse ata kishin dëshmi të reja që mund të dorëzonin për rastin e Charlit.

Tash prindërit kanë dhënë përgjigjet e tyre për ‘tetë mitet’ rreth djalit të tyre në mënyrë që ‘njerëzit të jenë në gjendje të flasin rreth rastit të Charlit nga një pozitë e lajmeve të përditshme’.

Çifti është mbështetur nga Presidenti Trump dhe Popi Francis nëpërmjet tweet-eve dramatike duke e mbështetur pozitën e familjes, por Zotëri Justice Francis tha se ai nuk do të ‘lëkundet nga Tweet-ët’ dhe to të vendoste për ‘prova të qarta’.

Mjekët pohojnë se trupi i Charilit është rritur por jo edhe koka e tij, një fakt që është kontestuar nga prindërit e Charlit, Chris dhe Connie Yates, të cilëve iu janë dhënë 48 orë për të siguruar matjet e perimetrit për të dëshmuar të kundërtën.

Zëdhënësi i familjes tha: ‘Ç’është më e rëndësishmja, ekziston një numër i madh mendimesh mjekësore duke thënë se, larg nga ky rast i kotë, ekziston mundësia deri në 10 përqind që Charli t’i përgjigjet pozitivisht trajtimit, dhe logjikisht, për të përmirësuar kualitetin e jetës së tij’, raporton Daily Mail, transmeton Periskopi.

Gjatë gjithë kohës, spitali ka argumentuar se nuk ka shpresë për Charlin. Edhe nëse sindroma e zbrazjes mitokondriale mund të trajtohet, thonë mjekët, asgjë nuk mund ta ndryshojë dëmtimin e trurit të tij.

 

Miti 1 – Charlie me dhimbje dhe vuajtje.

Miti 2 – Prindërit nuk kanë nevojë të prolongojnë vuajtjen dhe dhembjën e Charlit.

Miti 3 – Ai jetë cilësore nuk ka dhe nuk mund të ketë përmirësime.

Miti 4 – Truri i Charliet është i dëmtuar në mënyrë katastrofike.

Miti 5 – Charlie është i verbër dhe nuk mund t’i hap sytë.

Miti 6 – Charlie dhe prindërit e tij i kanë heq nevojat për shtretëit e spitalit që janë në gjendje të keqe.

Miti 7 – Prindërit e Charlie-s nuk janë të aftë të kujdesën për të dhe për të përballuar sëmundjen e tij.

Miti 8 – Trajtimi duhe të jetë eksperimentalë./Periskopi/

 

Connie Yates dhe Chris Gard janë duke provuar që t’i demaskojnë tetë ‘mitet’ dhe ata janë të dëshpëruar për kushtet që iu kanë ofruar djali të tyre dhe gjithashtu që njerëzit flasin rreth kësaj ngjarjeje deri në momentin kur rasti publikohet në lajme.

 

Doktorët e spitalit “Ormond Street” dëshirojnë ta marrin Charlinë 11 muajshë dhe deklarata e tyre se ai ka dëmtim në tru.

 

Prindërit e tij në Gjykatën e Lartë për të provuar t’i bindin gjykatësit që të provojnë të përdorin mënyrë të re të trajmit eksperimental me dorgë.

 

Connie dhe Kris vërehen në foto duke folur se nuk kanë një ‘evidencë të qartë’ se djali i tyre ka vujajtje dhe dhembje.

 

Çifti kanë mbështetje nga mijëra njerëz të cilët disa prej tyre e kanë hapur kampanjën për t’i ndihmuar. 

 

Connie dhe Kris, ku kanë bërë peticion me mbi 350,000 nënshkrimet te ‘Downing Street’ javën e fundit për çështjen e dëmtimit të trurit të Charlit.

 

Familja gjithashtu ka kërkuar ndihmë nga Washington DC. 

 

Mbështetësi duke thirrur emrin e Charlit me megafonë për të kërkuar nga gjykata që t’i japin tretman të ri.

 

Çifti kanë një kërkesë se ata nuk janë të aftë të kujdesën për djalin e tyre dhe ta vazhdojnë jetën me të.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending