Connect with us

Lajme

Gjykata Kushtetuese: Rrëzoi dy presidentë, e la PDK-në pa kryeministër qe 6 vjet, rrëzoi “Zajednicën”

Published

on

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, e ka konsideruar vendimin e Gjykatës Kushtetuese “të padrejtë” ndërkohë që ka thënë se nuk do ta pranojë. Ndërkohë, aktivistët dhe simpatizantët e partisë së tij kanë linçuar gjyqtarët e këtij institucioni. Por, a ishte politike në vendimet e saj Gjykata Kushtetuese?

Natyrisht, kryeministri në detyrë Kurti mund ta çojë lëndën edhe në Komisionin e Venecias për të marrë një opinion mbi rastin që ai e konsideron si “vjedhje të votave të popullit”. Por megjithatë, e kaluara e Gjykatës Kushtetuese e përgënjeshtron Kurtin dhe aktivistët e partisë së tij.

Kurti ka prapa vetëm 26,27 për qind të më pak se 50 për qind të qytetarëve të Kosovës që morën pjesë dhe votuan në zgjedhjet e 6 tetorit. Por, kjo nuk e ndalon atë që të rrënojë besueshmërinë edhe të një institucioni tjetër, përcjell Periskopi.

Ky institucion kishte rrëzuar presidentin e parë të Kosovës së pas-pavarësisë, Fatmir Sejdiun, pasi ky i fundit po ushtronte njëkohshëm edhe detyrën e kryetarit të një partie, LDK-së. Sejdiu e kishte pranuar vendimin e Gjykatës dhe kishte dhënë dorëheqje. Kjo dorëheqje i kishte shkaktuar atij praktikisht humbjen edhe të LDK-së, dhe margjinalizimin nga politika.

Një tjetër vendim i Gjykatës Kushtetuese e rrëzoi një tjetër president të zgjedhur, Behgjet Pacollin. Madje, Pacolli nuk kishte bërë asgjë në shpërputhje me Kushtetuesen, por pas vetëm rreth 1 muaji, Gjykata Kushtetuese nxori vendimin që thoshte se Kuvendi e kishte zgjedhur Pacollin president në formë anti-kushtetuese pasi nuk kishte respektuar procedurat e parapara.

Më pas kishim aktgjykimin e korrikut të vitit 2014, i cili efektivisht ia pamundësoi partisë së parë që të kishte të drejtën ekskluzive për të formuar qeverinë e vendit ashtu siç kishte shpresuar PDK-ja.

Kjo bëri që PDK-ja, edhe pse kishte dalë e para në zgjedhjet e qershorit të vitit 2014 nuk do ta merrte pozitën më të rëndësishme në Qeveri, atë të kryeministrit. Kjo pozitë do t’i takonte Isa Mustafës.

Në fakt, ky vendim i Kushtetueses do t’ia pamundësonte PDK-së që ta merrte pozitën e kryeministrit prej vitit 2014 e këndej, duke qenë se edhe në vitin 2017 iu desh të formonte një koalicion parazgjedhor me AAK-në dhe Nisman, duke i dhënë kryetarit të Aleancës, Ramush Haradinajt.

Ndërkohë që një tjetër vendim ishte edhe ai për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe që i takonte një marrëveshjeje të nënshkruar nga Isa Mustafa si kryeministër i Kosovës.

Kushtetuta gjeti se e ashtuquajtura “Zajednicë” nuk përputhej me Kushtetutën e Kosovës në 22 pika të saj. Një vendim i tillë pamundësoi realizimin e marrëveshjes dhe formimin e saj.

Marrë parasysh këto, por edhe vendimet e tjera të saj është e zorshme të kuptohet se si mund t’i mohohet kredibiliteti këtij institucioni pa pasur asnjë provë të vetme që do ta rrënonte atë./Periskopi

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending