Connect with us

Lajme

Gjuriq: Projekti i shtetit të rrejshëm në Kosovë do të dështojë

Asaj që i janë frikësuar më së shumti shqiptarët e Kosovës, sot e ka thënë shefi i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë dhe bashkëpunëtori më i afërt i kryeministrit serb, Marko Gjuriq.

Published

on

Sipas tij, projekti i shtetit të Kosovës, që ai i referohet si projekt i dështuar, duhet të zëvendësohet me projektin e një dialogu të përgjithshëm ndërmjet popullit serb dhe atij shqiptar.

Ideja e shpalosur zyrtarisht nga Gjuriq ekziston që më shumë se dy dekada, kur Millosheviq, më pas edhe Gjingjiq janë angazhuar që për Kosovën të flasin me Shqipërinë dhe në fund, Kosova e ndarë, pjesa e mbetur, t’i bashkohet Shqipërisë, raporton lajmi.net.

“Projekti i shtetit të rrejshëm në Kosovë, pa marrë parasysh sa miliarda euro janë investuar në të, nuk do të ketë sukses”, ka thënë ai, duke shtuar se shtetin serb e pret lufta e gjeneratave që t’i rikthej interesat e veta.

I pyetur që të komentojë deklaratën e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama që më nuk ekziston ëndrra për “Shqipërinë e Madhe”, Gjuriq ka thënë se nuk dinë se cilit Ramë t’i besojë.

“A t’i besojë atij Ramës që e tha atë javën e kaluar, apo atij Ramës që para disa muajsh foli për gjëra krejt të kundërta me tash. Në secilin rast, është në interes të Serbisë që të zhvillojë marrëdhënie të mira edhe me Ramën edhe me Shqipërinë. Kjo na duhet edhe për Kosovën dhe për politikanët atje që t’i ulim tensionet”, ka thënë Gjuriq.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending