Connect with us

Lajme

Gjuriq: Kërkim falja për viktimat përmes dialogut

Published

on

Të kaluarën mes Kosovës dhe Serbisë duhet lënë pas. Kështu ka thënë shefi i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, duke shtuar se kjo e kaluar e lënë pas është në interes si për Kosovën ashtu edhe për Serbinë.

Për kërkim faljen e Serbisë ndaj viktimave të luftës, Gjuriq në një intervistë për transmetuesin publik, tha se ajo duhet të ndodh përmes dialogut dhe se të kërkosh falje për marketing është lojë, duke shtuar se nuk duhet të luhet me viktima. Gjithashtu ai tha se procesi i paqes dhe qetësisë të bëhet në mënyrë të sinqertë.

Gjuriq gjithashtu tha se Kosova dhe Serbia duhet të tentojnë të stabilizojnë raportet.

Lidhur me dialogun mes Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, Gjuriq tha se dialogu është vërtetë i vështirë , ku në këtë dialog përfaqësojnë qëllimet e shtetit të tyre, e që nganjëherë qëllimet e Kosovës dhe Serbisë kanë ndryshime.

Madje ai ka shtuar se qëllimi i Beogradit është që t’i shërbejë përafrim të gjërave që ofrohen, ku ka theksuar se duhet të hapen shtigjet e bashkëpunimit mes dy shteteve asaj të Serbisë dhe Kosovës.

Sa i përket Kishës Ortodokse Gjuriq tha se më mirë do të ishte që fjalën të japin përfaqësuesit fetar e jo ata politik.

Ndërsa, në lidhje me mos votimin e Demarkacionit me Malin e Zi në seancën plenare të 1 shtatorit, ku është thënë se kjo ishte shkak i mungesës së deputetëve të Listës Serbe, ai tha se Lista Serbe nuk është fajtore që ka dështuar votimi i marrëveshjes për shënjimin e kufirit me Malin e Zi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending