Connect with us

Lajme

Gjuriq: E ardhmja e Serbisë është e lidhur ngusht me fatin e Kosovës

Published

on

Drejtori i Zyrës për Kosovë, Marko Gjuriq ka deklaruar sot në Graçanicë se e ardhmja e Serbisë është e lidhur ngushtë me fatin e Kosovës dhe që do të vazhdojë luftën së bashku me popullin, për mbijetesën e serbëve në këto kohë të vështira.

Gjuriq ishte në oborrin e manastirit të Graçanicës ku u tha gazetarëve se: “Në qoftë se ne nuk mund të ngremë këto marrëdhënie në një nivel më të lartë, që sigurisht do t’i përshtaten interesave tona në këtë periudhë, do të vazhdojë të punojë me përfaqësuesit tanë politikë në institucionet lokale për të ruajtur kushtet minimale për ekzistencën e popullit tonë dhe të të gjitha fushave, ku është e mundur për të përmirësuar situatën”, ka thënë Gjuriq, transmeton Indeksonline.

Gjuriq dhe bashkëpunëtorët e tij morën pjesë në meshë me rastin e festës së madhe ortodokse të lindjes së Nënës së Shenjtë-Nativity dhe kremtimin e ditës së komunës së Graçanicës.

“Komuna e Graçanicës për më shumë se një dekadë është bërë një bazë e ekzistencës së Serbisë në Kosovë, sepse njerëzit që mbijetojnë në këtë fushë paraqet një nga shtyllat e ekzistencës së Serbisë në Kosovë. Festimi i sotëm është një mundësi e mirë për të dërguar një mesazh në Serbi se pa Kosovën nuk ka asnjë kuptim”, ka shtuar Gjuriq.

Ai ka theksuar gjithashtu se në Kosovë nuk ka hapësirë për, siç tha ai për as edhe një milimetër mosmarrëveshje në mesin e serbëve, por se ka vend për matjen e cilësisë së punës së të gjithëve dhe për të marrë llogari.

“Unë jam kundër çdo lloj fshehje nën qilim, dhe në festën e sotme mund të jetë një mundësi e mirë për të ftuar edhe një herë të gjithë serbët përfaqësues të punojnë së bashku”, ka përfunduar Gjuriq.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending