Connect with us

Lajme

Gjuriq – ambasadorit gjerman: Po presim Prishtinën të themelojë ASK-në

Drejtori i të ashtuquajturës Zyra për Kosovën dhe Metohinë në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq ka zhvilluar një takim me të dërguarin e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Gjermanisë për Evropën Juglindore ambasadorin Christian Helbaha.

Published

on

 

Gjuriq ka thënë se Beogradi pret që Prishtina menjëherë të miratojë një dekret për themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe.

Siç transmeton FoNet, zyrtarët vlerësuan se arritja e marrëveshjes për zbatimin e marrëveshjes për telekomunikacionin në mes të Beogradit dhe Prishtinës shënon përmirësim të dukshëm në procesin e normalizimit të marrëdhënieve, dhe se ai duhet të shërbejë si forcim i konstruktivitetit dhe besimit të palëve të përfshira në dialog.

Gjuriq, transmeton FN, theksoi se gatishmëria e Prishtinës që më në fund të zhbllokojë procesin e formimit të Asociacionit të komunave serbe do të jetë një lloj testi i dëshirës dhe aftësive për të zbatuar marrëveshjet e arritura, përcjell Koha.net.

Siç ka thënë Gjuriq, “Ne presim që institucionet e përkohshme të vetëqeverisjes në Prishtinë, në përputhje me marrëveshjen e nënshkruar sa më shpejt që të jetë e mundur të miratojnë dekretin mbi krijimin e ASK-së”.

Gjuriq nuk ka lënë pa përsëritur edhe atë se “lëvizjet e njëanshme të Prishtinës, siç është ligji për Trepçën, përbën një kërcënim

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending