Connect with us

Lajme

Gjithnjë e më vështirë për femrat kosovare që të gjejnë punë

Femrat në Kosovë, po e kanë shumë të vështirë të gjejnë punë. Bazuar në publikimin e Agjencisë së Statistikave të Kosoëvs, vetëm 12 përqind e tyre, kanë gjetur punë.

Published

on

E në krahasim me meshkujt ky numër është mjaft i vogël. Përgjatë këtij tre mujori të parë 38 përqind e tyre kanë gjetur punë, shkruan Gazeta Fjala.

Ndërsa shkalla e pjesmarrjës në fuqinë punëtore, sipas të dhënave të ASK-së, është 35.2 përqind, shkruan Gazeta Fjala.

Sektorët e arsimit, tregtisë e kujdesit shëndetësor, mbesin fushat në të cilat femrat prijnë me punësim, me rreth 51 përqind. Ndërsa meshkujt, në sektorët e prodhimit, tregtisë dhe ndërtimtarisë, me 44 përqind.

Mirëpo shkalla e papunësisë del të jetë 27.7 përqind, bazuar në publikimin e ASK-së, vetëm për tre mujorin e parë të këtij viti. Papunësia më e theksuar del të jetë te femrat me 30 përqind, në krahasim me meshkujt 26.9 përqind. /Gazeta Fjala/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending