Connect with us

Lajme

Gjermania: Pro anëtarësimit të Shqipërisë

Përmes ambasadores Susanne Schutz, Gjermania e rikonfirmoi angazhimin e saj për t’ia mbajtur hapur Shqipërisë derën e anëtarësimit në Bashkimin Europian, ndërkohë që pritet implementimi i reformave kyçe në forcimin e shtetit ligjor.

Published

on

BE-ja dhe Gjermania, tha Schutz për “Tirana Times”, nuk lëkunden nga angazhimi i tyre për anëtarësimin e Shqipërisë dhe 5 vendeve të tjera të Ballkanit perëndimor, pavarësisht vështirësive me të cilat po përballet aktualisht unioni. Sfida si konfliktet e dhunshme, emigracioni, Brexit-i dhe populizmi nuk e ndryshojnë qëndrimin e bllokut në raport me rajonin dhe me Shqipërinë.

Dera e tij do të vazhdojë të mbetet e hapur, është deklarata e përfaqësueses së lartë diplomatike të shtetit gjerman. Për analistin Eamonn Butler, largimi i Britanisë nga BE-ja e kthen Gjermaninë në avokaten më të fortë mbrojtëse të rajonit, edhe pse Ballkani, me shumë gjasë, do të mbetet çështje e një rëndësie kyçe përsa i takon sigurisë së Mbretërisë së Bashkuar, pavarësisht nëse do të jetë apo jo anëtare e bllokut europian.

Diskutimet mbi influencën e jashtme në rajon janë një prej temave më të rrahura nga ekspertët, sidomos kur vjen fjala tek ndikimi rus. Një njohës shumë i mirë i problematikës së Ballkanit, Norbert Mappes-Diediek i tha DË-së se tërheqja e bllokut prej andej mund të ketë pasoja të rënda jo vetëm për rajonin, por për të gjithë Europën. BE-ja në 20-25 vitet e fundit ishte e vetmja alternativë ndaj shteteve të vogla, të cilat nuk është se ia duan shumë të mirën njëri-tjetrit, argumenton ai.

Perspektiva e hyrjes në Bashkimin Europian ka luajtur rol të madh sepse ka mbajtur të fashitura konflikte që mund të shpërthenin. Në këndvështrimin e Mappes-Diediek, fuçia e barutit nuk është Ballkani, por Europa vetë, ndërsa Ballkani është fitili i saj dhe kjo është mjaft e rrezikshme.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending