Connect with us

Lajme

Gjermania, nënshtetësi britanikëve që jetojnë atje?

Published

on

Zv.kancelari i Gjermanisë, Sigmar Gabriel mendon se Gjermania duhet t’i ofrojë nënshtesi britanikëve të rinj që jetojnë në këtë vend, një zemërgjerësi kjo e cila i detyrohet mbase edhe faktit që shumë nga votuesit për largim ishin në moshë të mesme e të thyer.

Gabriel, i cili mban njëkohësisht edhe portofolin e Ministrisë së Ekonomisë, kërkoi të mendohet se çfarë mund t’i ofrojë vendi i tij dhe të tjera shtete europiane këtyre të rinjve dhe kujtoi se partia e tij, SPD, ka qenë gjithmonë favorizuese e dyshtetësisë.

“Le t’i ofrojmë shtetësi të dyfishtë britanikëve të rinj që jetojnë në Gjermani, Itali e Francë, sepse në këtë mënyrë ata do të mund të mbeten qytetarë të BE-së në këtë vend. Rezultati i referendumit britanik është i pagabueshëm dhe për këtë arsye ai duhet implementuar. Motoja: në fillim pazarllëqet, pastaj dështimi, e tani kapja pas diçkaje me zor, është një gjë të cilën ne nuk e pranojmë dot”, deklaroi Gabriel.

Thirrje për t’ua lehtësuar britanikëve në Gjermani mundësinë e marrjes së një pasaporte gjermane drejtuan më herët dhe të gjelbërit në opozitë. Gabriel sakaq nuk la pa i thumbuar udhëheqësit aktualë të Britanisë.

“Konservatorët gjermanë kanë ende diçka për të mësuar nga Helmut Kohl. Ai pati të bënte me Francois Mitterran dhe Margaret Thatcher. Krahasuar me Thatcher, Boris Johnson dhe David Cameron nuk janë veçse ca konservatorë në miniaturë, miqtë e mi”, tha ai.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending