Connect with us

Lajme

Gjendje e rëndë: Prej Infektive luten qytetarët që t’i respektojnë masat

Published

on

Ditët e fundit, vendi ynë ka përjetuar një rritje të jashtëzakonshme të rasteve ditore e kjo mund të cilësohet si një rekord i zi.

Në lidhje me situatën aktuale, Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka deklaruar se qytetarët duhet të jenë të përkushtuar që të mos e mbingarkojnë sistemin shëndetësor.

“Përkushtimi i plotë i secili qytetar të mos mbingarkojmë sistemin tonë shëndetësorë. Profesionistët shëndetësorë duhet të ndihmohen, t’i zbatojmë masat secili në mënyrën e vet, ta ruajmë shëndetin, ta ruajmë jetën e njëri-tjetrit, ta ruajmë familjen tonë të përbashkët”, ka deklaruar ai.

Ndërkohë, Drejtoresha e Klinikës Infektive, Lindita Ajazaj-Berisha ka thënë se tashmë stafi mjekësorë është lodhur dhe qytetarët duhet t’i respektojnë masat e përcaktuara.

“Klinika Infektive tash e 8 muaj duke punuar dhe duke u ballafaquar me virusin. Prandaj i gjithë stafi shëndetësorë është tani më i lodhur dhe të vetmen gjë që mund të bëni është të na ndihmoni duke i respektuar të gjitha masat që dalin nga institucionet shëndetësore, duke mbajtur maskën, duke mbajtur distancën, duke mbajtur higjienën personale dhe duke u larguar nga grumbullimet e panevojshme. Virusi është në mesin tonë, ka ekzistuar dhe akoma e ekziston”, ka potencuar ajo.

Njëri nga mjekët më të vjetër të kësaj klinike, infektologu Salih Ahmeti, ka deklaruar se COVID-19 është sëmundje që fillon prej disa formave, nga ato asimptomatike deri tek më të rëndat, që mund të shkaktojë edhe vdekjen e pacientit.

“COVID-19 është një sëmundje me manifestime klinike të ndryshme, duke filluar prej formave asimptomatike, pastaj mund të shfaqet në forma të lehta, mesatarisht të rënda, forma të rënda dhe ndonjëherë edhe me forma shumë të rënda të cilat mund të rrezikojnë në mënyrë serioze jetën e pacientit. Pacientët të cilët kanë infeksionin me COVID-19 është e preferueshme që të iu përmbahen sugjerimeve të mjekëve, pacientët me forma mesatarisht të rënda dhe të rënda duhet të lajmërohen sa më shpejtë te mjeku përkatës, në mënyrë që trajtimi të fillojë me kohë dhe të jetë i hershëm”, ka thënë ai.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending