Connect with us

Lajme

Gjakova në rrezik, nëse vazhdojnë reshjet shpallet gjendje emergjente

Si pasojë e motit të keq që ka mbizotëruar këto dy ditët e fundit, shoqëruar me shira te rrëmbyeshëm dhe erëra të fuqishme, gjendja emergjente në territorin e komunës së Gjakovës është rënduar dukshëm me tendencë të përkeqësimit të mëtejmë.

Published

on

Kryetarja e kësaj komune, Mimoza Kusari- Lila njofton se Drejtoria për Mbrojtje dhe Shpëtim, pas verifikimit të gjendjes faktike në teren dhe përkundër disa masave të ndërmarra për tejkalimin e gjendjes, niveli i ujërave në shtretërit e lumenjve Ereniku, Drinit te Bardhe, Krena dhe Llukaci në përroska dhe kanale tjera shkarkuese është në kuotat kritike.

Ndaj nuk përjashtohet mundësia që ne orët e ardhshme gjendja të eskalojë me përmasa të pa parashikueshme.

Sipas vlerësimit të ekspertëve të Drejtorisë për Mbrojtje dhe Shpëtim, aktualisht gjendja më kritike është në:

  1. rr. “Skender Shehu “ te ura prapa përbri ish – fabrikës “JATEX”, ku uji ka filluar te depërtoj në shtëpitë dhe oborret përreth
  2. Në Dardani ku kanë filluar te mbushen Bodrumet e shtëpive,
  3. Te ish – fabrika e lëngjeve ura nën rrugën magjistrale Gjakovë- Pejë,
  4. Ura poshtë stacionit te veterinarisë ne rrugën “Hysen Mehmeti”,
  5. Po ashtu për shkak të infrastrukturës së dobët pritet të vërshohen edhe shtëpitë-oborret dhe bodrumet te lokacioni “Pika e Zezë” prapa Restorant “Presidenti” e po ashtu edhe në zonat urbane të qytetit si pasojë e mos absorbimit të të gjitha ujërave nga sistemi i kanalizimeve dhe ujërave atmosferik, kuptohet, si pasojë e rreshjeve enorme për m³.
  6. Edhe në zonat rurale, sidomos në regjionin e Rekës së Keqe gjendja është jo stabile. Edhe pse uji në orët e mbrëmjes kishte filluar të tërhiqet, sipas informacioneve nga terreni, nga të rreshurat e mbrëmshme prapë ka filluar të rritet niveli i ujërave sidomos të përroskave të rrëmbyeshme “Labenica” dhe “Gusha” në Rekë të Keqe, ujë ky i cili vjen nga Bokat e maleve përgjatë brezit kufitar.

Komuna e Gjakovës, respektivisht Drejtoria për Mbrojtje dhe Shpëtim përveç marrjes së masave adekuate të parapara në këto situata, kërkon nga qytetarët e saj të jenë vigjilent dhe aty ku kanë mundësi me veprimet e tyre të kontribuojnë me ndërmarrjen e masave mbrojtëse personale dhe kolektive në kuadër të familjes së tyre dhe të komunitetit ku gravitojnë.

Nëse ky ritëm i reshjeve vazhdon edhe gjatë orëve në vijim, nuk përjashtohet mundësia e Shpalljes së gjendjes Emergjente në territorin e komunës së Gjakovës apo në ndonjë pjesë të saj./ Periskopi

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending