Connect with us

Lajme

Gjakderdhje në Mosul, ISIS ekzekuton 284 burra

Shteti Islamik ekzekutoi 284 burra dhe djem, ndërsa forcat e koalicionit i afrohen gjithnjë e më shumë Mosulit.

Published

on

Burime të inteligjencës irakiane thanë se viktimat që u ekzekutuan të enjten dhe të premten, ishin grumbulluar rreth dhe brenda qytetit për t’u përdorur si mburoja njerëzore kundër sulmeve që po detyrojnë Shtetin Islamik të braktisë pjesën jugore të qytetit.

Mësohet se IS i varrosi viktimat në një varr masiv aty ku dikur gjendej Universiteti Bujqësor i Mosulit.

Sipas CNN, e cila thekson se s’mund të verifikojë në mënyrë të pavarur lajmin, këto informacione u dhanë nga agjentë të inteligjencës irakiane që kanë preferuar të mbesin anonimë, pasi s’mund të flasin hapur në media. Megjithatë, këto raporte konfirmojnë shqetësimin e ngritur më herët nga OKB, e cila tha se rreth 550 familje nga fshatrat rreth Mosulit ishin marrë peng nga IS për t’u përdorur si mburoja njerëzore, transmeton tch.

Forcat irakiane dhe ato kurde, të mbështetura nga koalicioni ajror që udhëhiqet nga SHBA, vazhdojnë ofensivën masive kundër IS për të çliruar Mosulin, qytetin e dytë më të madh në Irak. raportohet se koalicioni i ka shkaktuar humbje të rënda Shtetit Islamik dhe mbase beteja për Mosulin nuk do të zgjasë shumë, duke parë ritmin e përparimit të aleatëve.

Por sipas analistëve, fatkeqësisht këto suksese në fushën e betejës po vijnë në kurriz të viktimave civile që si zakonisht janë ato që e pësojnë më rëndë në raste konfliktesh. Në këtë rast, rreziku ndaj civilëve është edhe më i madh, pasi militantët e organizatës terroriste Shteti Islamik preferojnë t’i vrasin civilët se sa t’i lënë të lirë.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending