Connect with us

Sporti

Genc Nuza: Për t’u çmuar puna që po bëhet për ardhjen e VAR, shpresoj së shpejti të fillojnë trajnimet

Published

on

Video-Asistenti i gjyqtarit i njohur ndryshe si VAR ka gjetur praktikë në tërë kampionatet prestigjiozve evropiane të futbollit.

Së fundmi është përfolur shumë edhe për aplikimin e kësaj teknologjie në Superligën e Kosovës në futboll, shkruan Periskopi.

Në dhjetor të vitit të kaluar, Periskopi raportoi se hapa të rëndësishëm ishin duke u ndërmarrë për aplikimin e VAR edhe në Superligë.

Kostoja e madhe ishte njëra prej pengesave, por dalëngadalë gjithçka po qartësohet dhe, me ndihmën e organizatave ndërkombëtare të futbollit, ka shpresë që këtë vit të fillojë përdorimi i tij edhe në Kosovë.

Periskopi ka kontaktuar sot me gjyqtarin e mirënjohur kosovar, Genc Nuza, për ta pyetur rreth impaktit që mund të ketë VAR në Superligë.

“Po, për neve është më se e mirëseardhun me fut VAR. Unë personalisht e çmoj shumë angazhimin e kryetarit Ademi që është duke e bërë te pa mundurën me na lehtësu punën në këtë drejtim. Shpresoj që së shpejti te fillojmë trajnimin në këtë drejtim dhe te fillojmë aplikimin e sistemit VAR,” është shprehur Nuza fillimisht.

Mëtej, ai ka potencuar se aplikimi i VAR do t’i ndihmonte edhe gjyqtarët kosovarë që të ndajnë drejtësinë në ndeshjet ndërkombëtare, pasi gjyqtarët e kampionateve ku aplikohet teknologjia kanë përparësi në përzgjedhje.

”Po ashtu do të kishim përparësi edhe në garat e Uefa-s ne si referë për shkak që Uefa tashmë vetëm e ka fut nëpër garat e tyre dhe normalisht vendet që kanë VAR, referet e atyre vendeve kanë perparësi ne disa kompeticione për të marrë ndeshje. Duhet pergezuar angazhimin e FFK në këtë drejtim.” /Periskopi.com/

 

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Sporti

sport 3

Published

on

By

Continue Reading

Sporti

sport 2

Published

on

By

Continue Reading

Trending