Connect with us

Lajme

Gazeta serbe kritikohet lidhur me artikullin për shqiptarët

Published

on

Shoqata e Pavarur e Gazetarëve në Serbi (NUNS) e ka kritikuar ashpër redaksinë e së përditshmes beogradase, Kurir, për shkak të gjuhës së urrejtjes në një tekst të botuar sot, ku përdoret shprehja “shiptari”.

Kjo shprehje është përdorë në titullin e artikullit “Shqiptarët përgatisin masakër të serbëve”.

NUNS ka theksuar se gazeta Kurir, duke e përdorë këtë shprehje ofenduese për shqiptarët, nuk i ka shkelur vetëm standardet etike të gazetarisë, por edhe normat ndërkombëtare dhe vendëse për mospërdorim të gjuhës së urrejtjes dhe diskriminimit, raporton agjencia Beta nga Beogradi.

Shoqata e Pavarur e Gazetarëve në Serbi konsideron se ekipi redaktues i Kuririt, me këtë tekst, me vetëdije e ka thyer Kodeksin e gazetarëve të Serbisë, ku theksohet se “gazetari duhet tu kundërvihet të gjithëve, që i shkelin të drejtat e njeriut ose angazhohen për çdo lloj të diskriminimit, të gjuhës së urrejtjes dhe nxitje të dhunës”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending