Connect with us

Lajme

Gaxherri paralajmëron PDK-në për Buxhetin, mbron Avdullah Hotin

Deputetja e LDK-së, Besa Gaxherri, ka pasur fjalë shumë të mira për bashkëpartiakun e saj njëherësh Ministrin e Financave, Abdullah Hotin, të cilin e ka cilësuar si ministër evropian.

Published

on

 

Ajo në një intervistë për Info Magazine duke folur për buxhetin e vitit 2017, i cili është kundërshtuar nga disa persona në PDK, ka thënë se kjo parti duhet të gëzohet për këtë buxhet.

“Unë do të thoja që çdo qytetar i Kosovës duhet të ndjehet mirë pasi kemi hyrë në binar të buxhetit zhvillimor. Pasi deri tash ka qenë buxhet konsumes. Ministri Hoti është i kalibrit të vendeve evropiane. Ata na kanë lakmi që kemi një ministër të tilla. Ai ka arrit të planifikojë një buxhet me të hyra dy miliardë. Edhe PDK duhet të gëzohet për këtë”

Buxheti është hartuar në monitorim me Fondin Monetar Ndërkombëtar”.

Rreth deklaratave të zëvendësministrit të Ministrisë së Financave, Isni Kilaj, që tha se ky buxhet nuk do të bëjë ndryshime, Gaxherri, është shprehur se nuk ka argumente rreth asaj që është deklaruar Kilaj.

“Nuk kam mundur të gjejë argumente se pse zëvendësministri Kilaj është deklaruar se buxheti është i asfaltit. Është e çuditshme dhe e panevojshme. Procedurat e aprovimit të buxhetit, janë se ka pasur edhe shqyrtim publik, para se të kalojë në qeveri. Buxheti hartohet me kërkesat e ministrive, diskutohet, aprovohet dhe më pas shkon në qeveri. Nuk do t’i bëja shumë të rëndësishme kundërshtimet e Kilaj”

“Nuk e di pse ka reaguar ashtu, por një buxhet çfarë po aprovohet sivjet është për herë të parë një buxhet zhvillimor. Nuk ka asnjë shtet në botë që zhvillohet pa kredi. Ne e kemi borxhin publik më të ulëtin në rajon”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending