Connect with us

Lajme

Gashi: Të martën nuk ka shans të mbahet seancë

Published

on

Pas takimit që Ramush Haradinaj e ka zhvilluar me presidentin, Hashim Thaçi, ka paralajmëruar se javën e ardhshme mund të mbahet seanca konstituive e kuvendit.

Por sipas deputetit të LDK-së, Arben Gashi diçka e tilla nuk mund të ndodhë të martën, si dita që është përmendur se mund të mbahet seanca, njofton Klan Kosova.

Ai ka thënë në Info Magazine se Thaçi e Haradinaj mund të takohen sa herë të duan, joformalisht.

“Nuk mendoj se mund të mbahet takim në cilësinë e të ngarkuarit për formimin e Qeverisë”, ka shkruar ai.

“Fillimisht duhet të fillojë procedura për konstituimin e kuvendit”, ka vazhduar Gashi.

Sipas tij do të bëhej shkelje nëse një seancë do të thirrej para dhjetë ditësh.

“Të martën nuk ka shans ta mbahet seancë. Matematikisht dhe juridikisht kjo është e pamundur”, ka pohuar Gashi.

“Afatet ligjore fillojnë të ecin nga e hëna”.

Por sipas Gashit ka një ditë në javën e ardhshme që mund të mbahet seanca konstituive.

“Matematikisht në afat të përshpejtuar seanca mund të mbahet të premten e javës së ardhshme”.

Më tej ai ka folur se si mund të krijohet qeveria, pas të konstituohet kuvendi.

“Në momentin kur konstituohet kuvendi fillojnë të ecin afatet ligjore për nominim”.

“Në momentin që nominohet Haradinaj i ka 15 ditë por nëse e ka bindjen për numrat menjëhrë mund ta deklarojë ftesën për kuvendin dhe ta aprovojë propozimin e tij”, ka shtuar ai.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending