Connect with us

Fun

Gabimet më të rënda të pilotëve që çuan në rrëzime fatale të aeroplanëve

Sa herë që hipni në aeroplan, ju në fakt leni jetën tuaj në duar të pilotit, transmeton koha.net.

Published

on

Gjë e frikshme, duke konsideruar se shumica e aksidenteve ndodhin për shkak të gabimeve njerëzore, e jo të faktorëve tjerë.

E edhe pse incidentet e tilla tani janë shumë të rralla, një në 11 milionë fluturime, ka pasur raste që gabime idioteske të pilotëve në të kaluarën kanë përfunduar me fatalitet për të gjithë pasagjerët, transmeton koha.net.

Mailonline ka mbledhur Gabimet më të rënda të pilotëve që çuan në rrëzime fatale të aeroplanëve

Aeroflot – fluturimi 539 në vitin 1994, nga Moska në Kong Kong, ku piloti Yaroslav Kudrinsk ka lënë fëmijët që të luajnë me aparatet e kontrollimit, duke vrarë të gjithë 75 njerëzit që ishin në aeroplan.

TransAsia Airways – fluturimi 235, në vitin 2015, ku piloti ka ndalur aksidentalisht motorin, e ku mbetën të vrarë 43 njerëz nga 48 që ishin në aeroplan.

Tuninter – fluturimi 1153, viti 2009, që të dy pilotët u dënuan me nga 10 vjet burgim për shkak të vdekjes së 16 pasagjerëve, për shkak se ishin duke luajtur në kabinën e tyre, e duke injoruar gabimet mekanike.

KLM dhe Pan Am në 1977, që njihet si aksidenti më vdekjeprurës në botë, ku mbetën të vdekur 583 pasagjerë, për shkak se u goditën në mes vete dy Boeing 747s, KLM fluturimi 1736 me Pan Am Flight 1736 për shkak të mungesës së komunikimit.

Airblue – fluturimi 202, Islamabad viti 2010. La të vdekur 146 persona për shkak të mos komunikimit të pilotit me ndihmësin e tij brenda kabinës, për shkak të inatit, e duke injoruar vërejtjet të motit nga kontrolli i trafikut ajror.

Air Florida – fluturimi 90, 1982, nga Washington në Florida, nga 79 pasagjerët vetëm 5 kanë arritur të shpëtojnë, për shkak se dy pilotët kanë bërë shumë gabime gjatë fluturimit, madje kanë harruar që të prekin butonin për anti-ngrirje.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fun

‘Marre me m’qit syreta t’grave, a veç pse jam vejan’, ferizajasi ankohet që u vendos murali i Rita Orës

Published

on

Një burrë nga Ferizaji, ku në shtëpinë e tij është vendosur murali i këngëtares shqiptare me famë botërore, Rita Ora, nuk i ka pëlqyer kjo vepër.

Ai akuzon kryetarin e komunës së Ferizajt, Agim Aliu, për të cilin thotë se nuk e ka pyetur për vendosjen e këtij murali në shtëpinë e tij.

Madje thotë se arsyeja pse është vendos ky mural është pasi ai është vejan.

“Kanë shku ma kanë vnue një grue në shpinë teme, i thash pse ma keni vnue, tha vejan ti e ta kemi vnue. Kom ankesë kundra Agim komunës. Më kanë bo hor o bac, më thojshin je vejan ta kemi vnue. Ma bre unë vejan jam, por Agimi ma kish que kish thon vnone në shpi të bacit.

Kqyre argumentin, e kanë vnue në shpi teme. Marre me m gjit mu syreta të grave aty vec që jom vejan. Po nejse po mujnë, se forca po jau bon”, thotë burri, i njohur në Ferizaj si baci.

Ai thotë se i vjen rëndë që të tjerët ta shikojnë muralin e vendosur në shtëpinë e tij.

Këngëtarë shqiptare por në banesë teme me ma ngjit pom vjen mu rëndë me pa hallku aty. Ajo është e bukur është njeri i mirë, por këta ku e gjetën bash mu me ma vnu aty. Le të përgjigjet Agimi pse, edhe s’um ka vetë hiq vec kur po e shoh që e kanë ngjit aty”, shtoi Baci në ATV.

“Bukur është kjo, por pse mu nuk mkan pyet në shpi teme, më kanë vnue gra aty”, thotë për fund ai.

 

Continue Reading

Fun

Qytetari që u dënua pse pordhi thotë se ajo është “liri e shprehjes”

Published

on

Një 22 vjeçar nga Austria që ishte në ballinat e mediave vitin e kaluar pasi u dënua me 500 euro për një pordhë që e kishte lëshuar ndaj një zyrtari policor ka argumentuar që pordha e tij në fakt është brenda lirisë së shprehjes.

Në vendimin e lëshuar nga gjykata administrative në Vjenë, gjykata ka dhënë disa detaje të nevojshme për ngjarjen që ndodhi atë ditë.

E gjitha ndodhi më 5 qershor të 2020-s, kur burri që pordhi – i emëruar “Z. AB” – kishte dalë me shokët në një park kur një grup policësh iu afrua gjatë një kontrolli rutinor të identitetit.

Dhe këtu gjërat u përkeqësuan.

“Kur ai lëshoi gazrat e tij, ankuesi ishte ulur në karrigen e parkut,” shkruhet në dokument.

“Shokët e ankuesit kishin qeshur me pordhën dhe dëshmitari F kishte bërë një shaka,” vazhdon dokumenti. Për shkak të kësaj, i pandehuri ishte zgërdhirë para policëve.”

Në gjykatë, 22 vjeçari ka thënë se pordha nuk ishte e qëllimshme dhe se, edhe nëse ishte e qëllimshme, prapë do të ishte brenda të drejtës fondamentale të lirisë së shprehjes.

Por, për fatin e tij të keq, gjykatësi nuk e pranoi këtë argument.

Gjykatësi kishte deklaruar se pordhat nuk përmbajnë “përmbajtje komunikuese”.

Megjithatë, ai i kishte ulur gjobën nga 500 në 100 euro. Avokati i të pandehurit kishte thënë se klienti i tij është i gatshëm të vdes për të drejtën e tij për të pordhur dhe se do ta apelonin vendimin. /Periskopi

Continue Reading

Fun

Analist Islami pretendon që Shefqet Krasniqi i ka dy gra

Published

on

Analist Islami ka komentuar deklaratat seksiste të hoxhë Shefqet Krasniqi në mënyrë mjaft të çuditshme. 

Ai ka pretenduar se hoxhallarët e Kosovës po bëjnë shkelje ligjore duke shkelur monogaminë dhe duke u martuar me nga dy gra.

“Mos jau nxini për të madhe hoxhallarëve kur folin për gra, se ata i kanë kah dy!” – ka shkruar ai, përcjell Periskopi.

Islami si në çdo postim tjetër ka vënë hashtagun “mos u tut”.

Shefqet Krasniqi deklaroi mbrëmë se “gratë e kishin vendin në kuzhinë, e burrat në odë” që shkaktoi reagim të madh publik.

Statusi i plotë: 

Continue Reading

Trending