Connect with us

Lajme

Fuqia e këngës ‘Despacito’, shpëtoi Puerto Ricon nga falimentimi

Published

on

Sot media, dhe mediat sociale janë mjete të pushtetshme. Për t’i vërë në përdorim këto mjete ekzistojnë një shumësi gjërash si: kujtesa, vëmendja, veprimi dhe shumë më tepër se këto. Puerto Rico tashmë mund të krenohet për hitin veror që ka pushtuar gjithë botën, ‘Despacito’.

Kënga e fundit e kënduar nga superstarët, Luis Fonsi dhe Daddy Yankee kanë bërë një bum të madh prejse kur kënga e tyre është publikuar para tre javësh në mediat sociale.

Videoja e këngës “Despacito” është ndër pesë më të shikuarat në YouTube duke u shikuar 2,486,820,678, dhe e lëshuar këtë vit.

Para disa muajsh, Kryeministri i Puerto Rikos, Rikardo Rosello pati deklaruar për bankrotimin e shtetit. Por kjo nuk zgjati për shumë kohë, pasiqë zëri i “Despacito”-s ka gjeneruar interes të përgjithshëm në mbarë botën për këtë ishull të vogël. Është shumë i popullarizuar në webajte dhe linja e kësaj këngës është “Kjo është se si bëhen gjërat në Puerto Rico”, dhe kjo ka bërë që turizmi në këtë shtet të rritet për 45%.

Media Sociale dhe Ndërtimi i Turizmit

Që kur Instagrami ka filluar të bëhet i popullarizuar, organizatat turistike në botë janë munduar të përdorin median sociale për të inkurajuar udhëtimin. Platforma vizuale ka bërë kompanitë turistike madje edhe ministritë e turizmit të përfshihen në media sociale.

Media sociale i ka dhënë jetë “Medias së Lirë” të tilla si rekomandimet nga shokët dhe familja, forumet online etj. Media e tillë ka ndryshuar faktin se si kompanitë turistike kanë për të punuar në botën online, sepse media e lirë mund të shkojë lehtësisht, sa hap e mbyll sytë nga “ky vend të magjik” në “vulgar dhe i dobët”, transmeton Periskopi.

Për kompanitë që punojnë në industrinë e udhëtimit apo ministri të turizmit, rritja e papritur e Porto Rikos në turizëm mund të jetë një frymëzim interesant. Udhëzuesit e udhëtimit të cilët kanë shtuar vendndodhjet e muzikës në ndalesat e tyre e kuptojnë fuqinë që media ka pasur në turizmin e tyre.

Efekti Despacito në turizmin e Porto Rikos mund të jetë një inspirim për gjithë industrinë e turizmit si dhe marketingun. Si do ta përdor Porto Riko dijen dhe këngën për ta rritur edhe më tej turizmin, mbetet të shihet./Periskopi/

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending