Connect with us

Lajme

Fundi i ‘Xhunglës”

Franca ka nisur sot fazën e dytë të shkatërrimit të kampit të emigrantëve në Calais, duke dërguar skuadra për të çmontuar strukturat e saj.

Published

on

Më shumë se 2.300 emigrantë u larguan vullnetarisht nga “Xhungla” gjatë ditës së hënë, ndërkohë që eksodi vazhdon edhe përgjatë ditës së sotme, teksa qindra emigrantë u vendosën në rradhë që në orët e para të mëngjesit.

“Xhungla” është kthyer në një simbol kyç të krizës së emigrantëve në Europë, ku rreth 7.000 persona jetonin në kushte të mjerueshme, të dëshpëruar për të kaluar kufirin dhe për të shkuar në Mbretërinë e Bashkuar.

Procesi i pastrimit të kampit ka qenë paqësor deri më tnai, por ka ende shqetësime se disa emigrantë nuk do të pranojnë të largohen, duke refuzuar kështu të heqin dorë nga përpjekjet e tyre për të kaluar Kanalin.

I vetmi grup që do të lejohet të qëndrojë në Calais, është grupi i fëmijëve, që do të strehohen në konteinerët e konvertuar të kampit.

Ndërkohë 200 fëmijë të tjerë, të lejuar nga amendamenti britanik për Aktin e Emigracionit, kanë mbërritur tashmë në Mbretërinë e Bashkuar. Amendamenti lejon fëmijë veçanërisht vulnerabël si vajzat dhe fëmijë nën 13 vjeç të strehohen në Britani edhe nëse ata nuk kanë asnjë familjar në vend.

Megjithatë, procesi i transferimit të rreth 1.300 fëmijëve të pashoqëruar nga kampi u ndal gjatë të hënës, me kërkesë të vetë francezëve.

Shkatërrimi i kampit është konsideruar si një sinjal për njerëzit që jetonin në “Xhungël” se shqetësimet e tyre po shqyrtohen seriozisht nga qeveria franceze, teksa për ata të cilët nuk pranojnë të largohen, ky është sinjali se kampi nuk do të shërbejë më si një vend strehimi për ta.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending