Connect with us

Lajme

FSK e gatshme të reagojë në çdo cep të Kosovës për dy orë (Video)

Me misionin që të garantojë siguri në raste krizash Brigada e Reagimit të Shpejtë e FSK-së është e gatshme të reagojë në çdo cep të Kosovës.

Published

on

Duke folur për nivelin e gatishmërisë së brigadës, eprori i FSK-së Ejup Maqedonci ka dhënë detaje për gatishmërinë e forcave.

“Ne kemi një standard të jemi të gatshëm për 2 orë e 30 minuta,” ka thënë Maqedonci.

Në intervistën për “Drejtësia në Kosovë” Maqedonci ka shpjeguar rolin e njësisë duke dhënë detaje edhe për mjetet të cilat përdoren për të ofruar siguri gjatë realizimit të misionit të FSK-së.

FSK-ja ende nuk ka marrë detyra ushtarake, pasi për ta bërë transfomimin e saj në forca të armatosura duhen ndryshime kushtetuese.

Ndryshimet kushtetuese mund të bëhen vetëm me votat e dy të tretave të deputetëve dhe dy të tretave të deputetëve të pakicave, por deputetët e Listës Serbe nuk po kanë vullnet për ta mbështetur këtë proces.

Për transformimin e FSK-së u diskutua në Kuvend më 14 shkurt, ndërsa u miratua një rezolutë që i kërkon qeverisë që sa më shpejt ta dërgojë në parlament projektligjin për forcat e armatosura.

Rreth 28 kilogramë peshojnë pajisjet e një ushtari të Forcës së Sigurisë së Kosovës që patrullon në terren të hapur.

Arma e tij peshon 4 kilogramë, çanta 13 kilogramë, ndërsa antiplumbi dhe pajisjet  e tjera 9 kilogramë.

Të dhënat janë publikuar në edicionin e së premtes në “Drejtësia në Kosovë” ku është shfaqur një reportazh nga komanda e Brigadës së Reagimit të Shpejtë të FSK-së në Bazën “Ushtarët e NATO-s” në Istog.

Në linkun në vijim mund të ndiqen pamje të ushtarëve të FSK-së duke patrulluar me pajisjet e kompletuara.

SK-ja ende nuk ka marrë detyra ushtarake, pasi për ta bërë transfomimin e saj në forca të armatosura duhen ndryshime kushtetuese.

Ndryshimet kushtetuese mund të bëhen vetëm me votat e dy të tretave të deputetëve dhe dy të tretave të deputetëve të pakicave, por deputetët e Listës Serbe nuk po kanë vullnet për ta mbështetur këtë proces.

Për transformimin e FSK-së u diskutua në Kuvend më 14 shkurt, ndërsa u miratua një rezolutë që i kërkon qeverisë që sa më shpejt ta dërgojë në parlament projektligjin për forcat e armatosura. /Kallxo.com/

 

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending