Connect with us

Lajme

Frikë dhe dyshime për testimin e mësimdhënësve nga MASHT

Published

on

 

Testimi i mësimdhënësve është çështja aktuale në Kosovë. Megjithëse nuk po zë vend të madh në opinionin publik. Kosova rrezikohet nga grevat që i paralajmron SBASHK-u. MASHT ndërkohë, nuk po heqë dorë.

Në një shkrim në zëri.info, ish-zyrtari i ministrisë së Arsimit, zotri Nazmi Caka thotë se Ministria po bën gabim të madh që po i teston mësimdhënësit. Sipas tij, kur fakulteti e lëshon diplomën, kjo nënkupton që mësimdhënësi është i përgatitur mjaftueshëm për të marrë pjesë në mësimdhënje.

Ai vetë në shkrimin e tij për “zërin” i ka bërë dhjetëra gabime drejtshkrimore e sintaksore. Madje edhe artikulimi i tij është i brishtë.

Caka shton se ata që do t’i vlerësonin mësimdhënësit do të ishin po mësimdhënësit e atij niveli. Ai këtu bën një vërejtje me interes: kush i vendos kriteret dhe kush i zgjedh testuesit?

Po të njëjtin dyshim e ka edhe njohësi i çështjeve të arsimit, Jusuf Thaçi. Ky i fundit është përkrahës i testimit por dyshues në kriteret dhe në vetë testuesit.

A është ky testim i organizuar nga MASHT një pranim i faktit se diplomat të cilat i lëshojnë institucionet e akredituara nga vetë MASHT, janë të dyshimta dhe jokredibile? Natyrisht, kjo është rrjedhoja logjike e këtij testimi. Ky testim, nëse është i bazuar dhe i mirëorganizuar, do të duhej të ishte një ndër hapat e Ministrisë për të përmirësuar të keqen e bërë ndër vite.

Apo mos ndoshta testimi po organizohet vetëm sa për sy e faqe, vetëm për të pastruar imazhin e përgjithshëm të institucioneve arsimore që akreditohen për të dhënë diploma?

Është e qartë se në Kosovë ka mësimdhënës të dobët. Madje shumë të dobët. Dhe është evidente se duhet një testim i mësimdhënësve. Por megjithatë, dyshimet që i hidhen MASHT-it janë plotësisht të përligjura, pikërisht për faktin se është kjo Ministri ajo që e ka tëkequr gjendjen vazhdimisht. //periskopi.com

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending