Connect with us

Lajme

Franca pastron xhunglën e refugjatëve në Kalais

Më shumë se 1200 policë dhe zyrtarë franceze janë duke u përgatitur për të pastruar kampin e migrantëve në qytetin verior të Kale, të njohur si “xhungla”.

Published

on

Autoritetet thonë se në këtë kamp jetojnë rreth 7 mijë emigrantë në kushte të mjerueshme. Ata do të vendosen në qendrat e tjera të emigrantëve në Francë, por ekziston shqetësimi se disa nuk do të duan të zhvendosen, pasi kërkojnë të shkojnë në Britani.

Kampi i përkohshëm për një kohë të gjatë ka qenë vija e parë e krizës së refugjatëve në Europë.

Gjatë fundjavës pati përleshje ndërmjet policisë dhe grupeve të emigrantëve.

“Ata do të na detyrojnë të largohemi. Ne duam të shkojmë në Britani,” thotë një emigrant afgan.

Lindja e Mesme dhe Azia Qendrore që gjithashtu janë mbledhur në afërsi të Portit detar të Kales dhe terminalit të tunelit të trenit me shpresën se do të mund të kalojnë përmes Kanalit Europian në Britani, rreth 40 kilometra larg.

Një Gjykatë franceze javën e kaluar ka miratuar planet për largimin e kampit dhe rreth 1250 policë janë thirrur që të ndihmojnë me operacionin që pritet të përfundojë brenda një jave.

Plani i mbylljes planifikon që banorët e kampit të transportohen në qendrat e refugjatëve gjithandej Francës ku mund të aplikojnë për azil.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending