Connect with us

Lajme

Franca kërkon nga Gjermania të derdhë më shumë para për Evropën

Published

on

Para nisjes së takimit të kabinetit Franko-Gjerman, Presidenti Emmanuel Macron ka kërkuar investime të reja nga Gjermania në Evropë. Reforma e Bashkimit Evropian është top agjenda, por deri më tani është bërë progres i vogël para fushatës elektorale që do të fillojë në këtë vit në Gjermani.

Ata bënë thirrje për “Revitalizimin e investimeve private dhe publike në Eurpë nga Gjermania”, Macron për gazetën ‘Funke’ dhe ‘Ouest France’ ka thënë, se këto dy shtete fqinje duhet të pranojnë një “perspektivë makroekonomike” të re.

Në një intervistë të publikuar të martën, ai ka bërë thirrje për 1.14 miliardë dollarë dhe për një fond të ri që e përfshin projektin e informacioneve teknologjike duke ia bashkangjitur programe të nanoteknologjisë dhe akumulimin e baterive.

Gjithashtu Macron ka thënë se “Traktat europiane dikur janë ndryshuar për ta bërë një europë jo të kompeltuar. Pyetja nuk është nëse duhet të bëjmë ndryshime, por kur dhe si”.

Presidenti francez ka propozuar krijimin e një ministrie të financave, parlamentin dhe buxhetin e përbashkët për eurozonën, të cilat kërkojnë të ndryshohen traktatet e Bashkimit Europian, raporton Deutsche Welle, transmeton Periskopi.

Në përgjithësi edhe Merkel i ka mirëpritur këto reforma, por shumë analistë dyshojnë për këto ndryshime madhore përderisa shteti gjerman më 24 shtator hyn në fushatën elektorale./Periskopi/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending