Connect with us

Lajme

Forcat irakiane hedhin nga shkëmbi terroristët e ISIS’it (Video/Pamje të rënda)

Published

on

Qeveria e Irakut është duke e hetuar torturën dhe abuzimet për të drejtat e njerëzve pasiqë forcat e sigurisë janë parë në një video duke i hedhur militantët e ISIS-it prej një shkëmbit në Mosul.

Një video e lëshuar në internet tregon burrat të cilat janë të veshur me uniformat ushtarake të Irakut duke e sulmuar një të burgosur me mjekër, pastaj atë e tërheqin në skaj të një shkëmbit, e qëllojnë dhe më pas e hedhin poshtë shkëmbit.

Gjeneral brigadieri Yahya Rasool, zëdhënësi i Komandës së Përbashkët Operacionale të Irakut, tha se cilido që kryen sulme dhe abuzon me të drejtat e njerëzve do të mbajë përgjegjësi, por gjithashtu ai sygjeroi se videot që qarkullojnë në internet mund të jenë falsifikuar për ta zbehur fitoren e forcave aletave ndaj militantëve të ISIS-it.

“Mos harroni se ka nga ata që dëshirojnë ta zbehin gëzimin dhe të ngushëllohen për fitorën që e kemi arritur” tha Rasool duke folur gjatë një conference në Pentagon.

Ai u shpreh se “Ndoshta këto video janë fabrikuar, por nëse është e kundërta atëherë sinqerisht ne do të shqyrtojmë këtë çështje me shumë kujdes dhe ne do të kërkojmë përgjegjësi nga kushdo që e ka kryer atë veprim të rëndë”.

Zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme, gjeneral brigadieri Saad Maan tha se një numër i personelit janë pezulluar.

Ai deklaroi se “Mund të ketë disa sjellje të pahijshme dhe sjellje të papërshtatshme nga disa prej forcave, por jemi duke u marrë me këtë rast, dhe hetimi vazhdon”, raporton “Metro”, transmeton Periskopi.

Iraku deklaroi fitore mbi grupin e Shtetit Islamik në Mosul këtë javë pas një beteje të ashpër dhe të gjatë gati nëntë mujore që shkatërroi qytetin dhe mori një çmim të rëndë për banorët dhe forcat e sigurisë.

Organizata për të drejtat e njeriut “Human Rights Watch” më parë i ka bërë thirrje Kryeministrit të Irakut Haider al-Abadi të nisë hetimet për çdo abuzim që evidentohet./Periskopi/

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending