Connect with us

Lajme

FMN-ja kërkon reformë substanciale për pensionet e veteranëve

Published

on

50 milionë euro në vit është vija e kuqe që Fondi Monetar Ndërkombëtar i ka referuar të shpenzojë Qeverisë së Kosovës për të gjithë pensionet që hyjnë në skemën, të ndërlidhur me luftën, në vitin 2017, raporton KTV.

Duke e parë me seriozitet trendin e rritjes së numrit të veteranëve të papunë, FMN-ja ka parashikuar se më shumë se 70 milionë euro do të duhen për pensionet e veteranëve të luftës dhe kjo shumë, sipas tyre, nuk është e qëndrueshme.

Në një komunikim elektronik, FMN-ja i ka pranuar Kohavisionit se janë pajtuar me Qeverinë që të alokohen mjete shtesë, sepse është rritur lista e veteranëve të luftës.

Por, ajo që për FMN-në është e paqëndrueshme, mbetet fakti se në Buxhetin e 2017-s, Qeveria do të duhet të llogarisë 70 milionë euro vetëm për këtë kategori.

Fondi Monetar ka referuar një reformë, e cila jo vetëm që do të mund të gjenerojë kursimet e nevojshme, por edhe të sjellë shpenzimet në një nivel të qasshëm, si dhe të krijojnë skema më të drejta dhe më efikase.

FMN-ja pret që Qeveria ta përkrahë këtë reformë. FMN-ja më tej ka sqaruar se në Kosovë është që të ofrojë këshilla dhe përkrahje për reforma me qëllim që të ruhen financat publike e jo të imponohen zgjidhje të veçanta, e as të krijojnë konsensuse artificiale politike që mund të gjenerojnë probleme në të ardhmen.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending