Connect with us

Lajme

Fjalët e Fidel Castrot para vdekjes

Fidel Castro, lideri revolucionar i Kubës, i cili e ka udhëhequr këtë ishull me regjim komunist për afro gjysmë shekulli, ka vdekur në moshën 90-vjeçare.

Published

on

Në vitet e fundit, ai ka shkruar kolumne për mediat shtetërore, por rrallëherë është paraqitur publikisht.

Në muajin prill të këtij viti e bëri paraqitjen e tij më të gjërë publike për vite të tëra, në ditën përfundimtare të Kongresit të Partisë Komuniste të Kubës.

“Së shpejti, unë do të jem si të tjerët. Vjen koha për të gjithë ne, por idetë e komunistëve kubanë do të mbesin si provë se në këtë planet, nëse dikush punon me entuziazëm dhe dinjitet, atëherë ai mund të prodhojë të mira materiale dhe kulturore, që i duhen njerëzimit dhe për këtë duhet të luftohet duke mos u dorëzuar kurrë”, tha Fidel Castro.

I ndjeri Castro ishte figurë qendrore në Luftën e Ftohtë, derisa sundimi i tij ishte shënuar me invadimin e mbështetur nga Shtetet e Bashkuara, i njohur me emrin, Gjiri i Derrave, në vitin 1961, dhe me krizën raketore kubane, pas një viti, që e solli botën shumë afër asaj që konsiderohej se do të ishte luftë atomike.

Nën Fidel Castron, Kuba e mbijetoi embargon e rëndë tregtare të Shteteve të Bashkuara dhe disa komplote për atentat.

Disa vite pas tërheqjes së Castros, në dhjetor të vitit 2014, presidenti kuban, Raul Castro, u pajtua për rivendosjen e lidhjeve diplomatike dhe për përfundimin e periudhës prej disa dekadash të armiqësive me Shtetet e Bashkuara.

Fidel Castro jetoi mjaft gjatë që ta përjetojë vizitën e presidentit amerikan, Barack Obama, në fillim të vitit 2016, që ishte vizita e parë e një presidenti amerikan në 88 vjet.

Fidel Castro, i cili nuk u takua me zotin Obama, e kishte shkruar një tekst të ashpër duke i dënuar fjalët e “mbuluara me mjaltë” të zotit Obama dhe i kishte përkujtuar kubanët për përpjekjet e shumta amerikane për përmbysjen dhe dobësimin e Qeverisë komuniste të Kubës.

Njoftimi për vdekjen e Fidel Castros ka shkaktuar hare në mesin e mijëra kubanëve që jetojnë në ekzil në Majami të Shteteve të Bashkuara, që kanë brohoritur “Kuba po, Castro jo”!

Castro ishte i admiruar nga shumë persona majtistë në gjithë botën, pasi e konsideronin si vizionar, i cili i qëndroi në mënyrë të paepur dominimit të Shteteve të Bashkuara në Amerikën Latine dhe për sjelljen e sistemit shëndetësor dhe arsimor për të varfërit, me ç’rast i inspiroi lëvizjet socialiste në gjithë botën.

Vdekja e Fidel Castros duket se nuk do të sjellë ndonjë krizë, pasi Raul Castro, e ka mbajtur fuqishëm sundimin e tij në dekadën e fundit. Ai i ka mbajtur në shënjestër disidentët, ndërsa i ka kufizuar reformat ekonomike. /REL/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending