Connect with us

Lajme

Femrat vazhdojnë ta vuajnë më së shumti dhunën në familje

Dhuna në familjet kosovare vazhdon të konsiderohet si “fryt i demokracisë”. Sipas Policisë së Kosovës dhe organizatave që mbrojnë gratë, 385 gra kanë qenë viktima të dhunës në familje brenda këtij viti, ndërsa dy raste kanë përfunduar me fatalitet: burrat i kanë vrarë gratë. Femrat kosovare vazhdojnë të mbesin pa mbështetje institucionale, ndërsa për gjithë këto viktima brenda 9 muajve të këtij viti nuk është dënuar asnjë dhunues. Ka shumë gra që e durojnë “dajakun’” dhe nuk e raportojnë

Published

on

 

Dhuna në familjet kosovare vazhdon të mbetet e pranishme në të gjitha klasat e shoqërisë, madje në shumë raste edhe të arsyetohet nga rrethi.

Dhuna brenda familjes ka shkuar deri në fatalitet sa që dy burra kanë vrarë gratë për shkak të xhelozisë apo problemeve të tjera sociale.

E në anën tjetër, sistemi i drejtësisë tregohet shumë i brishtë për t’u marrë me këtë çështje e cila ka shqetësuar jo vetëm shoqatat që merren me mbrojtjen e grave, por edhe qytetarët dhe bashkësinë ndërkombëtare e cila është e pranishme në Kosovë.

Madje brenda nëntë muajve të këtij viti asnjë qytetar nuk është dënuar për dhunë në familje.

Sipas statistikave që ka siguruar “Zëri”, në të dyja rastet e vrasjes së rëndë në këtë vit, viktima janë femrat.

Po ashtu janë 385 gra që kanë qenë viktima të dhunës në familje prej 510 rasteve të paraqitura në gjashtëmujorin e vitit 2016.

Ndërsa, në vitin 2015 kanë qenë të raportuara 1179 raste të dhunës në familje, prej tyre në 930 raste kanë qenë viktima gratë.

Këto statistika flasin vetëm për rastet që janë raportuar në Polici, ndërsa shoqatat e grave thonë se ka shumë gra që e “durojnë dajakun” dhe nuk e raportojnë, për arsye që ta mbrojnë familjen.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending