Connect with us

Lajme

FBI: Clinton, “e pakujdesshme” me “e-mail”-et, por s’ka vepër penale

Published

on

Përmes një deklarate për shtyp, e cila pritet të kumbojë gjerësisht në politikën amerikane, drejtori i Byrosë Federale të Hetimit, James Comey tha se organizmi i drejtuar prej tij nuk do t’u rekomandojë prokurorëve të ngrenë akuza penale ndaj Hillary Clintonit për menaxhimin e informacioneve të klasifikuara dhe të “e-mail”-eve personale të saj.

“Edhe pse është pikërisht Departamenti i Drejtësisë, ai që merr vendimet përfundimtare mbi çështje si kjo, ne duam t’i shprehim këtij departamenti pikëpamjen tonë se, asnjë akuzë nuk shihet e përshtatshme për t’u ngritur në këtë rast”, tha Comey gjatë kësaj të marte.

Duke adresuar ankesat e paevitueshme mbi hetimin, Comey theksoi se “hetimi është bërë në mënyrë të ndershme, me kompetencat maksimale dhe në mënyrë të pavarur”.

“Nuk ka ndikuar asnjë lloj influence e jashtme në këtë çështje, – tha ai. – E di që ka shumë mendime të shprehura nga njerëzit që nuk kanë qenë pjesë e hetimit, përfshi edhe disa prej atyre në qeveri, por asgjë e këtillë nuk na shqetëson. Opinionet janë të parëndësishme, sepse asnjë prej tyre nuk ka qenë i informuar nga njerëz të brendshëm në hetimin tonë. Kjo edhe për shkak se ne e kemi zhvilluar këtë hetim në mënyrën e duhur”.

Comey e nisi fjalën e tij duke shpjeguar rezultatet e hetimit. Ai tha se gjatë hetimit u zbulua se 110 “e-mail”-e në 52 zinxhirë të postës elektronike përfshinin edhe informacione të klasifikuara në momentin kur janë marrë. Comey tha gjithashtu se FBI-ja vlerësoi se nuk ka asnjë provë të drejtpërdrejtë, që “domaini” i “e-mail”-it personal të Clintonit të jetë sulmuar nga “hacker”-a. Megjithatë, ekziston mundësia që aktorë armiqësorë të mund të sigurojnë akses në të tilla gjëra.

Ai i përshkruajti gjetjet e hetuesve të tilla që tregojnë se Clintoni dhe ekipi i saj kanë qenë “ekstremisht të pakujdesshëm”, por u kujdes të shtonte se nuk ekziston asnjë provë e qartë dhe bindëse, që të tregojë se ata vepruan me ndërgjegje për të shkelur ligjin. Ndaj dhe Comey deklaroi se rekomandimi i FBI-së është që Clintoni të mos përballet me akuza penale për veprimet e saj.

FBI-ja e mori në pyetje kandidaten presidenciale të demokratëve, Hillary Clinton, për rreth 3 orë e gjysmë gjatë ditës së shtunë, si pjesë e hetimit mbi përdorimin e serverave të “e-mail”-eve të saj teksa shërbente si Sekretare e Shtetit.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending