Connect with us

Tech & Auto

Facebook dhe Twitter në ‘luftë’ kundër lajmeve të rreme në Veles

Lajmet e rremë në rrjetet sociale kanë pasur ndikim të madh në zgjedhjen e Donald Trump për kryetar të Shteteve të Bashkuara dhe këto lajme të rreme të publikuar nga adoleshentët e Velesit janë shpërndarë 250.000 herë, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Published

on

Ndikimi ishte aq i madh sa që Facebook dhe Twitter kanë filluar të mendojnë seriozisht për këtë çështje dhe të kërkojnë ndalimin e informacioneve të rreme që janë shumëfishuar në rrjetet e tyre.

Mark Zuckerberg, themeluesi i Facebook, është përpjekur për të minimizuar ndikimin e këtij rrjeti në fitoren e Trump. Por, sipas faqes BuzzFeed, disa nga bashkëpunëtorët e tij kishin qëndrim të kundërt kështu që vendosi të krijojë një grup joformal dhe të studiojë shpjegimet e mundshme të këtij fenomeni. Dukuri në të cilën luan rol edhe Maqedonia.

Sipas faqes, shumë prej të punësuarve të Facebook janë të pakënaqur me qëndrimin zyrtar të shefit të tyre Zuckerberg. Disa në mënyrë anonime dëshmuan për BuzzFeed dhe konfirmuan se ata janë takuar dy herë dhe kanë bërë një listë të rekomandimeve për të parandaluar përhapjen e lajmeve të rreme në Facebook.

Edhe Twitter ka probleme. Rrjeti ka fshirë disa profile të njerëzve nga ultra djathistë amerikan të ashtuquajtur si “alt-right” që do të thotë “alternativa djathiste”. Twitter njëkohësisht ka aktivizuar një funksion të ri të quajtur “Mute Words (maskim të fjalëve). Kjo mundëson të maskojë raportimin e disa fjalëve kyçe si dhe është një mënyrë për të parandaluar përhapjen e mesazheve raciste dhe fyese për disa përdorues në Twitter.

Një studim nga Universiteti i Karolinës së Jugut tha se ka marrë pesë mesazhe në Twitter në lidhje me fushatën zgjedhore në SHBA postuar nga robotë.

Në ‘skenë’ qëndrojnë edhe faqet nga Maqedonia ku Telegrafi Maqedoni dy javë më parë njoftoi për këtë fenomen.

Gazetarët Craig Silverman dhe Lauren Alexander kanë numëruar më shumë se 100 faqe pro-Trump në Veles kurse Guardian pohoi se kishte më shumë se 150. Por, loja në Maqedoni nuk ishte politike, por komerciale sepse çdo klikim në këto vende gjeneron të ardhura përmes lidhjeve të sponsorizuara. Sipas këtyre gazetarëve, çdo klikim nga këto vende nga një përdorues i SHBA-së sjell të ardhura katër herë më shumë se një klikim të një përdoruesi nga një vend tjetër i botës.

Adoleshentët të cilët udhëheqnin këto vende, shpejt e kuptuan se vetëm shpallja e lajmit të bujshëm dhe shpesh të rreme tërheqnin përdoruesit e Facebook dhe disa prej tyre fituan 5.000 $ në muaj, sipas Silverman dhe Aleksandrit.

Sipas revistës belge Libre Belgique, disa nga këto informacione të rreme janë shpëndarë 250.000 herë dhe midis “shpërndarësve” ndodhet dhe Eric Trump, i biri i kryetarit të ri, Donald Trump. /Telegrafi/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tech & Auto

iPhone 13 do të vijë me kamera diagonale

Published

on

Apple është duke sjellë ndryshime të dukshme në dizajnin e modeleve të iPhone 13.

Në një video të publikuar nga “EverythingApplePro” shihet se iPhone 13 dhe iPhone 13 CAD do të përmbajë kamera të reja mbrapa. Këto kamera pritet të vijnë me madhësi më të madhe.

Videoja e publikuar nga Filip Koroy specifikon se kamerat në iPhone 13 do të jenë diagonale.

iPhone 13 pritet të dalë në treg nga fundi i këtij viti.

Continue Reading

Tech & Auto

Prezantohet zyrtarisht Mercedes EQS – Luks i jashtëzakonshëm e brendësi e digjitalizuar

Published

on

Limuzina elektrike luksoze duhet të gjejë blerës të pasur sepse ka një dizajn veçanërisht të efektshëm dhe komoditet të shkëlqyeshëm.

Sipas deklaratave të veta, Mercedes ka arritur një “pikë kthese” dhe për këtë arsye ka punuar vërtet shumë për prezantimin zyrtar të sedanit të tij elektrik luksoz EQS.

Në javët e fundit, disa detaje në lidhje me automjetin – me të cilin Mercedes dëshiron të konkurrojë me Tesla Model S në veçanti – kanë rrjedhur. Të enjten në mbrëmje, megjithatë, Mercedes zbuloi për herë të parë pamjen e modelit të saj të ri elektrik të nivelit më të lartë, transmeton Telegrafi.

“EQS u krijua për të tejkaluar pritjet më të larta, sepse kjo është ajo që përfaqëson” S “, tha CEO i Daimler Ola Källenius kur bëri një prezantim që do të tregonte në disa stacione në të gjithë botën se EQS ishte “për gjithë planetin”.

Pamja e Mercedes EQS duhet të kujtojë një tren me shpejtësi të lartë, thotë shefi i projektuesit të Daimler Gordon Wagener.

Pjesa e përparme dhe forma e EQS ndryshojnë shumë nga përfaqësuesit e mëparshëm të S-Class.

Harku i gjerë i lakuar i kulmit ndihmon që EQS të ketë një nga koeficientët më të ulët të tërheqjes për automjetet e serive. Koeficienti i tërheqjes është vetëm 0.2. EQS është mundësuar nga të paktën 245 kW. Varianti më i fuqishëm i drejtimit do të jetë një makinë me të gjitha rrotat me 560 kW, e cila aktualisht është duke u planifikuar. Falë baterisë së bordit me një kapacitet prej 108 kWh, duhet të jetë e mundur një distancë prej 770 kilometrash sipas ciklit WLTP.

Continue Reading

Lajme

Pse populli turk po investon kaq shumë në Bitcoin?

Published

on

Investitorët po i kthehen kriptovalutave pasi Erdogani shkarkoi guvernatorin e Bankës Qendrore duke shkaktuar një tjetër rënie të Lirës turke.

Çajtorja e mëhallës është fokusi i jetës së përditshme në mbarë Turqinë, një traditë osmane që ka zgjatur për shekuj me radhë.

Në çajtoren “Vetëtime e Kuçe” në Çorum, pronarët e kanë një këmbë në të kaluarën dhe një tjetër në të ardhmen: është i vetmi lokal në shtet ku myshterinjtë mund të paguajnë me bitkoinë [bitcoin].

“Të gjithë që njohim në Çorum po nisin të investojnë në kriptovaluta. Ne mendojmë që brenda pesë vitesh, valutat e rregullta do të bien, dhe do të zëvendësohen me ato digjitale. Kështu që donim të ishin në pozitë të mirë,” thanë bashkëpronarët e çajtores, Hysejin Nalçë, dhe Kerem Kutay Jëlldërëm.

“Myshterinjtë më të vjetër mendojnë se është pak absurde. Na përqeshin. Por tash edhe dyqani afër po na kërkon që t’i mësojmë.”

Lira turke ra në mënyrë dramatike muajin e kaluar pasi presidenti Rexhep Taip Erdogan mori një vendim shokues, raporton The Guardian, përkthen në shqip Periskopi.

Ai vendosi të shkarkonte guvernatorin e Bankës Qendrore, Naci Agballin. Rezervat tash kanë guvernatorin e katërt në më pak se dy vjet, dhe lira ka humbur gjysmën e vlerës që prej krizës së valutës më 2018.

Inflacioni mbërriti pikën më të lartë në gjashtë muaj në muajin mars me 16,9 për qind, ose më shumë se 5 për qind se që ishte paraparaë, derisa papunësia mbetet e lartë, në shifrat 12,2 për qind.

Këto telashe të fundit ekonomike kanë çuar në rritjen e tregtisë me kriptovaluta në Turqi, me investitorët që po shpresojnë të përfitojnë nga bitkoini dhe të gjejnë strehë nga inflacioni.

Të dhënat nga hulumtuesi amerikan të analizuara nga Reuters tregojnë se vëllimi i tregtisë mes fillimit të shkurtit dhe 24 marsit ka arritur në 128 miliardë lira [rreth 15 miliardë euro], me kulmin që u arrit në vikend kur Agballi u shkarkua.

Edhe kërkimet në Google në Turqi për kriptovaluta e arritën kulmin gjatë javës para se Agball të shkarkohej.

Guvernatori, që e mori postin në nëntor, u raportua se ishte në mosmarrëveshje me Erdoganin.

Ky i fundit, për dallim nga shumica e ekonomistëve, beson se ratat e larta të interesit shkaktojnë inflacion.

Rritja e Bitcoinit në 62 mijë dollarë ka bërë që edhe interesat në valutën digjitale të rriten në mbarë botën: investitorët dhe kompanitë kanë mbështetur asetin që sapo doli pavarësisht paralajmërimeve për paqëndrueshmërinë e saj.

“Populli turk kërkon asete stabile për shkak të historisë tonë të inflacionit të lartë,” tha Yzgyr Gyneri, drejtori ekzekutiv i BtcTurk. “Kjo është arsyeja pse brez pas brezi të turkëve kanë invetuar në ar, në pasuri të paluajtshme dhe në dollarë.”

Interesi i turqve në kriptovaluta është rritur vazhdimisht përgjatë viteve, pjesërisht edhe për shkak se janë resurse të fundme dhe edhe për shkak të reputacionit se janë imune nga inflacioni.

Deri tash, Ankaraja nuk ka bërë asnjë lëvizje për të rregulluar apo për të taksuar hapësirën e valutave digjitale.

Erdogani së fundi ka përsëritur thirrjet ndaj popullit turk që të investojnë në ar dhe në valuta të huaja.

Continue Reading

Trending