Connect with us

Lajme

Eurodeputetët të shqetësuar për situatën në Maqedoni

Parlamenti Evropian mbrëmë vonë në Strasburg në sesion plenar e shqyrtoi raportin për përparimin e Maqedonisë në vitin 2016, i përpiluar nga raportuesi Ivo Vajgëll. Rezoluta për Maqedoninë duhet të votohet në sesionin e Parlamentit Evropian në maj.

Published

on

Në pothuaj të gjitha diskutimet e eurodeputetëve, situata në Maqedoni u vlerësua si “shumë serioze”, ndërsa kriza politike gjithnjë e më e thellë, me vlerësim të përbashkët se kjo e rrezikon perspektivën evropiane të vendit. Folësit apelojnë të zhbllokohen proceset për konstituimin e Kuvendit dhe për formimin e Qeverisë.

Sipas përfaqësuesit të presidencës së Maltës, Jan Borg, i cili morë pjesë në emër të Këshillit të BE-së, Maqedonia vuan nga polarizimi dhe kultura e ndarjeve, ndërsa mangësi sistemore janë regjistruar në sistemin gjyqësor, të drejtat e njeriut dhe luftën kundër korrupsionit.

Borg edhe një herë e theksoi shqetësimin e madh për shkak se ende nuk ka qeveri në Maqedoni. Ai përkujtoi se edhe kryetari i Këshillit Evropian Donald Tusk gjatë vizitës së fundit në Shkup kërkoi unitet në vend. Duke shprehur mbështetje për punën e PSP-së, Borg tha se qeveria e re duhet të punojë për reforma në vend përmes realizimit të marrëveshjes së Përzhinos dhe rekomandimet nga raporti i Pribes.

“Presim prioritet i parë i qeverisë të jenë reformat në dobi të vendit dhe qytetarëve dhe kthimin e vendit në rrugën evropiane”, tha Borg.

Neven Mimica, eurokomisar i bashkëpunimit ndërkombëtar dhe zhvillimit, u bëri thirrje faktorëve politik t’i respektojnë rezultatet nga zgjedhjet, presidenti Gjorge Ivanov të lejojë të formohet qeveri, ndërsa partitë politike të ndalojnë nxitjen e zjarrit në marrëdhëniet ndërkombëtare.

“Kërkojmë nga Ivanovi t’i respektojë rezultatet nga zgjedhjet dhe të lejojë funksionimin e demokracisë. Jemi të shqetësuar për shkak të retorikës nxitëse të disa aktorëve politikë, e cila i rrezikon marrëdhëniet ndëretnike. Formimi i shpejtë i qeverisë së re nuk do të jetë i mjaftueshëm vetë prej vetes”, tha Mimica dhe shtoi se do të insistojnë në zbatimin e tërësishëm të marrëveshjes së Përzhinos dhe reforma në sundimin e së drejtës.

Ai shprehi shqetësim për sulmet ndaj sektorit civil nga ana e institucioneve shtetërore, si dhe mbështetje për vazhdimin e mandatit të PSP-së.

Raportuesi Ivo Vajgëll tha se Kuvendi nuk mund të punojë dhe të formohet qeveri e re për shkak të obstruksioneve sistemore dhe sjelljes së shefit të shtetit.

“Maqedonia ballafaqohet me sfida të mëdha në rrugën drejtë BE-së. Megjithatë, personalisht presim të vijë fundi i krizës, se qeveria do të formohet dhe se ripërtërihet funksionimi normal i Parlamentit”, tha Vajgëll duke shtuar se askush nuk duhet të ndjehet pastaj si humbës i projektit kombëtar.

Knut Flenkeshtajn porositi se është keq që tërë vendi të mbahet peng pasi që nuk janë realizuar pritjet e një partie për të qëndruar në pushtet.

“Pjesa më e madhe e vendit mendon se demokracia funksionon vetëm nëse fitojnë”, nënvizoi ai, duke shtuar se këtë e mendon edhe shumica e atyre që gjatë këtyre ditëve dalin në rrugë.

Erduan Kukan i Partisë popullore evropiane dhe raportues nën hije për Maqedoninë dëshiroi që përfundimisht ta shohë dritën në tunel pas disa viteve krizë në vend. Ai i bëri thirrje presidentit Ivanov ta respektojë vullnetin e shumicës dhe ta japë mandatin për formimin e Qeverisë, ndërsa Parlamenti të fillojë të punojë sipas procedurës normale.

Tonino Picula nga grupi i socialistëve vlerësoi se vendi është sjellë në situatë pa precedent, ndërsa Parlamenti është aq i bllokuar sa që nuk mund të sjellë as vendim për shpalljen e zgjedhjeve lokale. Sipas tij, zgjedhjet nuk kanë dhënë fituesin absolut por relativ i cili, nuk ka arritur të formojë qeveri.

Eurodeputetët grekë të cilët morën pjesë në debat përsëri me qëndrime se Maqedonia e ka përvetësuar emrin, se vendi është para shkatërrimit.

Në fund të debatit eurokomisari, Neven Mimica porositi se Qeveria në Maqedoni duhet të formohet, por se ky proces është në duart e presidentit dhe të liderëve politik lokale.

“Vetëm ata mund ta nxjerrin Maqedoninë në rrugën e eurointegrimeve”, theksoi Mimica në mbylljen e debatit. Paralajmëroi se bashkëpunimi i mirë rreth emigrantëve nuk do të thotë se BE-ja do t’i mbyll sytë para prishjes së demokracisë në Maqedoni.

Votimi i rezolutës së përpunuar nga Ivo Vajgëll dhe i cili e mori mbështetjen e eurodeputetëve, Këshillit dhe Komisionit të BE-së në debatin njëorësh, është paraparë të votohet në sesionin e parë të Parlamentit Evropian në maj.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending