Connect with us

Lajme

EULEX t’ia jap informacionin ‘top-sekret’ Policisë së Kosovës

I vetmi institucion në Republikën e Kosovës që posedon listat e personave të dyshuar për krime në Kosovë, gjatë periudhës së luftës 1998-99, është Misioni i Bashkimit Evropian për Sundim të Ligjit (EULEX). Të njëjtat lista nuk i posedon organi i sigurisë në vend, Policia e Kosovës. Kjo çështje ka ngjallur reagime të shumta nga deputetët dhe ekspertët e sigurisë në vend. Sipas tyre, PK-ja në bashkëpunim me Prokurorinë e Shtetit duhet t’i përpiloj disa lista të reja për personat që kanë kryer masakra, vrasje dhe dhunime të popullsi në Kosovë.

Published

on

Ish-ministri i Punëve të Brendshme, njëherësh deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Fatmir Rexhepi në një prononcim për “Indeksonline” thotë se EULEX-i është i detyruar që ato lista t’ia bartë institucioneve tona përgjegjëse.

“Është detyrë e EULEX-it që pas dërgimit të të gjitha kompetencave mbi institucionet e vendit nga 2008 e sidomos nga 2010, të mendojë se e ka për borxh e obligim në raport me detyrat që u dalin. Pra, të informojnë institucionet e Kosovës dhe të bashkëpunojnë me to, të kenë besim tek bartja e të gjitha informatat të cilat duhet të jenë ‘Top-secret’, qoftë informatat e tjera me të cilat do të kishin bashkëvepru në mënyrë që me i parandalu veprimet që do t’ju ndihmonin institucioneve tona”, thotë ai.

Më tej, Rexhepi thotë se është e dobishme që sa më parë të bëhet identifikimi i personave që kanë kryer krime gjatë periudhës së luftës në Kosovë. “Duhet të jetë një pasqyrë se kush janë ata persona dhe poashtu të marrin veprimet adekuate me nevojën që e lyp koha”, është shprehur ai.

Nga ana tjetër,  njohësi për çështje të sigurisë, Florian Qehaja ka këshilluar Policinë e Kosovës dhe Prokurorinë që t’i përpilojnë vet këto lista, të cilat i posedon vetëm Misioni i Bashkimit Evropian për Sundim të Ligjit.

“Policia duhet t’i ketë lista. EULEX-i ka raste specifike. Por me vet-iniciativë policia është dashur t’i bëj listat se kush ka kryer krime, në bashkëpunim me Prokurorinë, me u bë flet-arrestet. Mirëpo s’ka pas vullnet dhe iniciativë të institucioneve. Nuk ka pas bashkëpunim mes Policisë dhe Prokurorisë për këtë çështje. Pra, këto dy organet duhet ti përpilojë nga fillimi këto lista të nevojshme për shtetin”, ka thënë ai.

Ndryshe, zv.drejtori i përgjithshëm i PK-së, Naim Rexha ditë më parë ka konfirmuar se EULEX-i është i vetmi institucion që ka emrat e personave të cilët kanë kryer krime gjatë periudhës së luftës. Kështu, sipas tij, Policia e Kosovës nuk ka asnjë listë të vetme.  Ai kishte thënë se janë disa zyrtarë të PK-së të cilët bashkëveprojnë në kuadër të Njësisë së krimeve të luftës së policisë së EULEX-it.

“Jemi të gatshëm si dhe ne kemi kërkuar disa herë që ne ta marrim përgjegjësinë edhe para vazhdimit të mandatit të fundit të EULEX-it, mirëpo nuk ka është dhënë. Ne kemi njohuri për një data-bazë që është në kuadër të kësaj Njësie, mirëpo çfarë ka aty ata e administrojnë. Policët tanë kanë filluar të merren me raste të caktuara siç ju ndahen në kuadër të Njësisë”, është deklaruar numri dy i PK-së. /Indeksonline/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending