Connect with us

Uncategorized

A është duke i shërbyer Jabllanoviqit KQZ? A duhet të reagojë Prokuroria? (Dokument)

Published

on

Aleksander Jabllanovic dje e e ka dorëzuar listën në KQZ për themelimin e iniciativës qytetare serbe. Edhepse u tha se në dërgesën e bërë në KQZ janë dorëzuar nënshkrimet të cilat thuhej se ishin rreth 500, një gjë e tillë nuk ka ndodhur.

Indeksonline mëson me burimet e saj se Jabllanovic është duke kërkuar nënshkrime gjatë ditës së sotme në Leposaviq.

Por ajo që bie në sy është edhe shkelja e KQZ-së në pranimin e dokumentacionit të Jabllanovic.

Siç mund të shihni në dokument në listën e themeluesve të iniciativës serbe janë vënë vetëm tre nënshkrime, nga nëntë emra sa figurojnë në listë.

KQZ e ka bërë shkeljen duke e pranuar listën pasi që siç raportuam dje, drejtoresha për regjistrim në këtë institucion, Miradije Mavriqi i ka “borxh” Jabllanovicit pasi që ky i kishte bërë shërbim duke ia pranuar në punë vajzën e vëllaut si përkthyese në komunën e Parteshit.

Këto shkelje të vazhdueshme ngrenë dilemën nëse tani është momenti që të reagojë edhe Prokuroria e Shtetit./Indeksonline/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Uncategorized

Ahmeti thotë se rruga me kallderm nuk u mbulua me asfalt

Published

on

Një fotografi që po qarkullon në rrjetet sociale ku shihet se si rruga “Emin Duraku”, në Prishtinë është mbuluar kalldermi më asfalt, del të jetë e pavertetë.

Kështu ka bërë të ditur kryetari i komunës, Shpend Ahmeti, i cili tha se nuk janë mbuluar kalldermat në pjesën e qytetit të vjetër të Prishtinës.

“Nuk jane mbulu kalldermat jo.”, ka shkruar Ahmeti mbi fotografinë e rrugës me kallderm./Periskopi/

 

Continue Reading

Uncategorized

Lojtarët e Leeds me një mesazh para ndeshjes me Liverpoolin: Futbolli është për tifozët

Published

on

Tema kryesore që nga dita e djeshme mbetet Superliga Evropiane.

Superliga Evropiane u formua dje nga 12 gjigantë evropianë, por UEFA dhe FIFA mbesin kundër dhe janë duke provuar që klubet që marrin pjesë në Superligë të përjashtohen nga të gjitha kompeticionet, përcjellë lajmi.net.

Shumë lojtarë dhe trajnerë gjithashtu janë kundër formimit të kësaj lige, ngase lojtarëve nuk do iu lejohet të përfaqësojnë shtetet e tyre.

Sidoqoftë, klubi anglez Leeds United gjithashtu ka dërguar mesazh para ndeshjes me Liverpoolin.

Lojtarët kanë dal në fushë për të bërë nxehje, derisa në fanellat e tyre shkruan: “Futbolli është për tifozët”.

Vendimi përfundimtar lidhur me Superligën Evropiane do mësohet këto ditë.

Continue Reading

Uncategorized

Procesi mësimor nga nesër vazhdon në objekte, Nagavci kërkon respektimin e rekomandimeve

Published

on

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci ka thënë se Qeveria e Kosovës ka vendosur që prej nesër, në të gjitha institucionet publike dhe private, procesi arsimor në të gjitha nivelet e arsimit, vazhdon sipas udhëzuesit të përgjithshëm të MASHTI-t për organizimin e mësimit në kushtet e pandemisë Covid-19.

Nagavci ka shkruar në Facebook se konviktet do të lejohen të punojnë sipas rregullit, një dhomë një student.

“Në bazë të këtij vendimi, të gjitha institucioneve publike dhe private në të gjitha nivelet e arsimit, iu ndalohet organizimi i aktiviteteve jashtë mësimore, siç janë ekskursionet, shëtitjet grupore, ahengjet e ndryshme të stafit mësimor apo të nxënësve e studentëve. Ju bëj thirrje për respektim të masave në mënyrë që ta ruajmë shëndetin tonë dhe të tjerëve. Ju lutem mbajeni distancën, dezinfektoni duart dhe vendoseni maskën sipas rekomandimeve. Shëndet e suksese të gjithëve”, ka shkruar ajo.

Continue Reading

Trending