Connect with us

Lajme

Erdogan në rrugën e diktatorit, ja deri kur planifikon të qëndrojë President

Recep Tayyip Erdogan po shikon mundësinë që t’ia lejojë vetes të qëndrojë president i Turqisë deri në vitin 2029.

Published

on

Këtë, Erdogan po parasheh ta bëj nëpërmjet një referendum kombëtar në muajt e verës.

Partia për Drejtësi e Erdoganit, AKP, ka paralajmëruar se do ta dërgojë project-ligjin për referendum në Kuvend në mënyrë që të kalohet dhe Erdogan të qëndrojë në zyre deri më 2029, shkruan Gurdian.

Zyrtarët kanë paralajmëruar se kompetencat e kryeministrit do të ‘dobësohen’ edhe më shumë në mënyrë që presidenti të ketë fuqi ekzekutive ne politikat e vendit.

Zyrtarë të qeverisë turke po e mbështesin këtë synim të Erdoganit, pasiqë thonë se duhet të përdoret modeli i njëjtë si në ShBA dhe në Francë. Sipas tyre, formimi i koalicioneve qeverisëse në të kaluarën ‘ e ka lënë Turqinë prapa’.

Mirëpo, për kundërshtarët e Erdoganit, ky është një hap tejet shqetësues. Ata thonë se Erdogan po shikon mundësinë që të rris autoritarizmin e tij në vitet e ardhshme. Sipas tyre, që nga tentim grusht shteti në Turqi, tendencat e Erdoganit po shkojnë ‘shumë larg’. /Periskopi/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending