Connect with us

Lajme

Erdogan vazhdon me shkarkime, mbyllë 15 media

Ndonëse kanë kaluar më shumë se tre muaj nga tentativa për grusht shteti, Turqia ka vijuar me masat e saj kundrejt personave që i akuzon si mbështetës të klerikut Fetullah Gylen, teksa 10.000 nëpunës civilë janë shkarkuar ndërkohë që 15 kompani mediatike janë mbyllur.

Published

on

Në radhët e tyre përfshihen akademikë, mësues, mjekë, roja sigurie, etj. Ankaraja zyrtare e konsideron klerikun Fetullah Gulen si drejtuesin e organiztës FETO, që për Turqinë është një organizatë terroriste, e cila ka për qëllim të krijojë destabilitet në vend deri në rrëzimin e qeverisë.

Megjithatë, nga ana tjetër, arrestimet dhe shkarkimet e punonjësve nga detyra nuk janë pritur mirë nga partitë opozitare si dhe nga Bashkimi Evropian. Sipas tyre, qeveria po shkel disa parime mjaft të rëndësishme demokratike, siç është sundimi i ligjit.

Që prej tentativës për grusht shteti në Turqi janë shkarkuar më shumë se 100.000 persona ndërkohë që 37.000 të tjerë janë arrestuar dhe ndodhen në paraburgim, në pritje të gjykimit të tyre.

Qeveria miratoi së fundmi shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme duke lejuar në këtë mënyrë mbajtjen e të burgosurve përtej afateve që janë parashikuar me ligj. Turqia po konsideron edhe rikthimin e dënimit me vdekje pavarësisht kritikave që kanë ardhur nga Bashkimi Europian.

Megjithatë, në deklaratat e tij, Presidenti Erdogan është shprehur se nëse ky është vullneti i popullit turk, parlamenti do t’a respektojë atë plotësisht. Zyrtarët evropianë kanë lëshuar akuza të ashpra edhe për mënyrën e trajtimit të të burgosurve, pasi sipas tyre ata po dhunohen vazhdimisht nga rojat e burgut.

Nga ana tjetër Ankaraja ka mohuar gjithçka duke deklaruar se këto akuza janë të pabaza.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending