Connect with us

Lajme

Erdogan: Do ta kthejmë dënimin me vdekje

Published

on

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka vazhduar akuzat ndaj Bashkimit Evropian, duke thënë se Turqia duhet të shkojë drejt rrugës së vet.

Ai ka premtuar se do të kthejë në fuqi ligjin për dënim me vdekje, nëse e kalon parlamenti.

Ergogan, ka qenë pjesë e ceremonisë përkujtimore për 250 personat që kanë vdekur gjatë tentimit të dështuar për grushtshtet vitin e kaluar, transmeton rel.

Ai e ka akuzuar Bashkimin Evropian gjatë një fjalimi përpara pallatit presidencial në Ankara, se nuk i ka mbajtur premtimet e dhëna.

“Qëndrimi i Bashkimit Evropian po shihet qartë, kanë kaluar 54 vite dhe ata ende na krijojnë telashe”, ka thënë ai, duke shtuar se BE-ja ka dështuar në mbajtjen e premtimeve duke filluar nga çështja e vizave e deri tek ndihma për migrantët sirianë.

“Ne do t’i rregullojmë gjërat tona, nuk kemi zgjidhje tjetër”.

Ai ka thënë se do të miratonte “pa hezitim” dënimin me vdekje, nëse parlamenti do të votonte për ta kthyer në fuqi.

Marrëdhëniet në mes të Evropës edhe Turqisë ishin tensionuar pas dështimit të grushtshtetit.

Më shumë se 150,000 persona janë pezulluar nga puna, derisa më shumë se 50,000 persona janë arrestuar pas dyshimeve se kanë qenë të lidhur me klerikun fetar, Fethullah Gulen.

Ankaraja e akuzon Gulenin se ka marrë pjesë në organizimin e tentimit për puç, akuza të cilat ai i ka mohuar.

Kryetari i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker ka thënë se BE-ja mbetet e përkushtuar për dialog me Turqinë.

Ai i ka bërë thirrje Turqisë për forcimin e demokracisë dhe sundim të ligjit.

Juncer u deklarua kundër rikthimit të dënimit me vdekje.

“Nëse Turqia do të kthente ligjin me vdekje, qeveria turke do të mbyllte derën drejt antarësimit në Bashkimin Evropian”, i ka thënë Juncer, gazetës gjermane Bild.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending