Connect with us

Lajme

Erdogan përuron monumentin e “Dëshmorëve të 15 korrikut”

Published

on

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan të dielën në orët e hershme të mëngjesit, pas namazit të sabahut, hapi “Monumentin e Dëshmorëve të 15 korrikut” në Ankara në përvjetorin e parë të tentativës për grusht shteti në Turqi të cilën e kreu organizata terroriste FETO, raporton AA.

Duke iu drejtuar të pranishmëve në afërsi të Pallatit presidencial, ku ndodhet “Monumenti i Dëshmorëve të 15 korrikut”, Erdogan porositi se asnjëherë nuk do t’u falet atyre që zgjodhën të jenë në anën e armiqve të Turqisë, në anën e organizatës terroriste FETO.

“Populli sigurisht se do kërkojë llogari nga tradhtarët në krye me sharlatanin në Pensilvania”, tha Erdogan.

Ai theksoi gjithashtu tha se të gjithë tradhtarët e FETO-s do të dënohen.

“Të jeni të sigurt se asnjë nga tradhtarët, i cili drejtoi armët ndaj popullit tonë, lirinë dhe të ardhmen tonë, nuk do të shohin dritën e ditës”, tha Erdogan.

Ai tha se edhe Bashkimi Evropian (BE) nuk i përmbush premtimet e dhëna.

“Le të bëjnë çfarë të duan, por situata e Bashkimit Evropian duket qartë… Kanë kaluar 54 vite. Pesëdhjetë e katër vite ende tallen me ne. Nuk i përmbushin premtimet. Thonë ‘regjim pa viza’, nuk e përmbushin, thonë ‘do të japim kaq para’ për refugjatët, por nuk japin. Ne do të marrim fatin në duart tona, asgjë tjetër nuk na mbetet”, tha Erdogan.

Monumenti i Dëshmorëve të 15 korrikut ndodhet përballë hyrjes kryesore të kompleksit të Pallatit presidencial.

“Monumenti i Dëshmorëve të 15 korrikut” është ndërtuar në një afat rekord 24 ditë ndërsa janë përdorur 125 ton çelik.

Në monumentin me lartësi prej 31.4 metra janë shkruar emrat e 250 dëshmorëve të rënë natën e tentativës për grusht shteti, si dhe fotografitë e tyre të gdhendur në gur.

Ceremonia e hapjes së monumentit u ndoq nga zyrtarët më të lartë të Republikës së Turqisë dhe mijëra qytetarëve të këtij vendi.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending