Connect with us

Lajme

Erdogan kërkon epokë të re marrëdhëniesh me Izraelin

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan kërkon të hapë një kapitull të ri në marrëdhëniet me Izraelin.

Published

on

Por, ai mbetet ende i zemëruar në lidhje me sulmin e një anijeje ndihmëse në Rripin e Gazës, ku u vranë 10 qytetarë turq në vitin 2010, sipas një interviste me televizionin izraelit ”Uvda”.

Kjo është intervista e parë e presidentit turk, Erdogan për një media izraelite që kur dy kombet përmirësuan marrëdhëniet gjatë verës dhe këtë muaj më në fund emëruan ambasadorët, pas gjashtë vitesh.

Izraeli ra dakord të paguajë 20 milionë dollarë si kompensim, kërkoi falje mbi incidentin dhe lejoi Turqinë që të sjellë ndihmë humanitare në Gaza.

Megjithatë, kërkesa kryesore e Ankarasë që Izraeli të heqë bllokimin e saj në Gaza nuk është përmbushur, si pjesë e marrëveshjes së pajtimit, transmeton atsh.

Qeveria e Erdoganit, e kontrolluar nga partia e tij islamike-konservatore “Drejtësi dhe Zhvillim” (AKP), vazhdon të mbajë lidhje të ngushta me Hamasin, një lëvizje islamike militante që sundon Rripin e Gazës ndërkohë që Izraeli e sheh Hamasin si një organizatë terroriste.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending