Connect with us

Lajme

Erdogan: Europa është islamofobe

Published

on

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan gjatë paraqitjes së tij në një iftar, deklaroi se vendimi i Britanisë së Madhe për të braktisur Bashkimin Evropian paraqet fillimin të një epoke të re për atë vend por edhe për unionin.

“Si ithtar të sistemit politik i cili respekton vullnetin kombëtar dhe demokracinë, i dëshiroj çdo të mirë Britanisë së Madhe pas referendumit. Si pjesa dërmuese e botës edhe ne prisnim që rezultati përfundimtar i referendimit të jetë ‘për mbetje’. Mendoj se vendimi të cilin e mori populli britanik është fillimi i një epoke të re për Britaninë e Madhe por edhe për Bashkimin Evropian”, tha presidenti i Turqisë, raporton Anadolu Agency.

Ai shtoi më tej se BE-ja me vite të tëra ka mashtruar Turqinë në rrugëtimin e saj në integrimet evropiane.

“I kemi kushtuar rëndësi BE-së dhe punuam me përkushtim, kemi qenë të mashtruar. Shembulli i fundit është qëndrimi johuman në raport me refugjatët i cili ngjalli debate rreth parimeve të BE-së. Me rritjen e tendencave islamofobe në Evropë, askush nuk mund të mohojë se Evropa është islamofobe. Dua të them qartë se kjo që i bëhet Turqisë është pa mëdyshje islamofobi dhe pikërisht nga kjo arsye vonon pranimi ynë në atë bashkësi”, tha Erdogan.

Në fund shtoi se edhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) janë disa figura të caktuara në skenën politike që nuk pranojnë myslimanët në atë vend.

“Njëri prej kandidatëve për president u është vërsulur myslimanëve. Obama është rreshtuar në anën e myslimanëve dhe tha se njerëzit nuk duhet të ndahen në bazë të fesë, ndërsa një kandidat për president, thotë se nuk do të tolerojë që myslimanët të jetojnë në Amerikë”, tha Erdogan.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending